Ljudski organi “gajiće se” u svinjama već 2014.

Japanski mediji javljaju da njihovi naučnici samo čekaju odobrenje svojih vlasti da započnu s gajenjem ljudskih organa u životinjama koji bi se već sledeće godine mogli početi razvijati za transplantaciju.

Vlada ove dalekoistočne zemlje sklona je napretku u istraživanjima na embrionima koja u drugim zemljama sveta još uvek izazivaju velike etičke otpore. Nedavno je imenovala panel koji bi trebao predložiti istorijske smernice za razvoj ove grane nauke.

Japanski su stručnjaci već usavršili tehniku i spremni su krenuti u proizvodnju koja će izazvati pravu revoluciju u medicini. U embrione životinja, uglavnom svinja, planiraju ubaciti ljudske matične ćelije kako bi stvorili himeričke embrione koji se potom mogu usaditi u materice životinja. Kako životinja domaćin sazreva, oni će konačno izrasti u savršen ljudski organ, bubreg, srce, gušteraču ili šta već bolesniku treba.

Rukovodilac centra za biologiju matičnih ćelija i regenerativnu medicinu na Univerzitetu u Tokiju, Hiromitsu Nakauchi, kaže da je njegov tim već uspeo ubaciti ćelije pacova u genetski modifikovane embrione miševa.

'Iste principe možemo primeniti na ljudske matične ćelije i svinje no postojeće smernice to nam nisu dopuštale', rekao je. Trenutno japanski zakoni dozvoljavaju razvoj himeričkih embriona u laboratorijima do starosti od 14 dana, međutim, ne dopuštaju da se oni usađuju u materice životinja. Proces promene zakona mogao bi potrajati oko 12 meseci, a profesor Nakauchi tvrdi da će prve ljudske organe moći razviti vrlo brzo jer su tehniku već usavršili. Uveren je da će kroz pet godina tehnologija postati deo uobičajene medicinske prakse. Jedna životinja mogla bi biti inkubator za više organa istovremeno. Prvi organ koji japanski stručnjaci nameravaju uzgojiti biće gušterača jer je relativno jednostavna. Usavršavanje proizvodnje gušterače trebalo bi spasiti živote miliona dijabetičara.

Ovom idejom nisu oduševljeni aktivisti za zaštitu životinja koji bi voleli znati hoće li se ubijene životinje iskoristiti i kao hrana ili će isključivo služiti kao inkubatori. Još snažniji otpor istraživanjima dolazi iz verskih, odnosno teoloških krugova. Neki ideolozi teorija zavere i Novog svetskog poretka strahuju da će proizvodnja organa zameniti nacionalne baze za doniranje organa i tako stvoriti nove klasne podele. Prema njihovoj ideji siromašni će ostati bez besplatnih organa dok će bogataši uzgajati sve potrebne rezervne organe po svojoj meri za svoja tela.

No stručnjaci su uvereni da će razvoj nove tehnologije vrlo brzo organe za transplantaciju učiniti dostupnim širokim masama po pristupačnim cenama.

 

Izvor: tportal.hr