Južnoamerički arheolozi nedavno su objavili da su otkrili prvu netaknutu grobnicu drevne misteriozne civilizacije Vari u kojoj su pronašli mumificirana tela tri kraljice, zlatne i srebrne ukrase te tela žrtvovanih ljudi.
Okolna nalazišta opljačkana su više puta, međutim, novootkriveni mauzolej je nekim čudom ostao sakriven i netaknut stotinama godina.
Civilizacija Vari razvijala se na području Perua od 700. do 1000. godine, mnogo pre nego što su Inke izgradili Machu Picchu (oko 1300. godine). U vreme kada je Pariz imao samo 25.000 stanovnika, glavni grad carstva Vari, Huari, imao je 40-ak hiljada.
Hram mrtvih, star oko 1.200 godina, prekriven sa 30-ak tona kamenja, na lokaciji udaljenoj četiri sata vožnje od peruanske prestonice Lime, pronašao je tim poljskih i peruanskih stručnjaka.
'Prvi put u istoriji peruanske arheologije otkrili smo kraljevsku grobnicu kulture Vari', rekao je rukovodilac istraživanja Milosz Giersz.
U mauzoleju, smeštenom u priobalnom nalazištu piramida El Castillo de Huarmey, pronađeno je oko 1.300 komada artefakata od zlata, prekrasno obojene keramike, bronzane sekire, drvene rezbarije, čaša od alabastera te 63 kostura.
Istraživači ističu da su tela žena mumificirana u uspravnom sedećem položaju što ukazuje da su bile plemićkog porekla te da su imale mnogo veću moć nego što se ranije verovalo. U nekima od mumija pronađene su novije kukuljice insekata pa stručnjaci pretpostavljaju da su tela povremeno vađena iz grobnice i izlagana u javnosti kako bi ih narod mogao obožavati. Budući da ostali kosturi pronađeni u grobnici nisu umotani u tkanine pretpostavlja se da su žrtvovani kao svojevrsna pratnja za mumificiranu elitu. U mauzolej su smešteni pre nego je zapečaćen.
Vari su u Peru došli s južnih visoravni i upravljali velikim teritorijama. Istoričari smatraju da su bili prvi narod koji je u tom području različita plemena udružio u sofisticiranu mrežu.
Izvor: tportal.hr