Društvene mreže poput Facebooka mogu izgubiti brojne korisnike i ostati savršeno stabilne, međutim, nacionalni sistemi snabdevanja električnom strujom uglavnom su vrlo osetljivi na probleme u svakom svom delu, pokazalo je novo istraživanje.
Do ovog zaključka došli su izraelski i američki fizičari nakon što su proučili funkcionisanje mreža koje su strukturirane u realnom geografskom prostoru.
Prema izveštaju nedavno predstavljenom u časopisu Nature Physics prostorne mreže nužno su zavisne od bilo kog broja kritičnih čvorova čije otkazivanje može uzrokovati nagli i nepredvidiv kolaps.
Jedan od autora studije Shlomo Havlin iz Bar-Ilan Universityja u Izraelu kaže da je električni sistem glavni primer mreža koje su definisane geografijom.
'Čim imate takvu zavisnost od sistema, pad na jednom mestu uzrokuje pad na drugom koji kaskadno vodi u kolaps', objasnio je.
Havlin i njegovi saradnici analizirali su idealizirane scenarije. Njihovi su rezultati pokazali da nasumično strukturirane mreže poput društvenih propadaju polako kada se čvorovi uklanjaju što u stvarnom svetu znači da nadležni imaju dovoljno vremena za dijagnosticiranje i oslovljavanje problema. S druge strane uređene prostorne mreže imaju mnogo više kritičnih čvorova koji povećavaju nestabilnost sistema. Problem je, kaže Havlin, da takve mreže uvek operišu na samom rubu pada. Autori u studiji kao rešenje koje bi smanjilo rizik predlažu dodavanje manjeg broja dužih vodova koji bi predstavljali svojevrsne prečice do različitih delova mreže.
No Benjamin Carreras, fizičar na Oak Ridge National Laboratoryju u Tennesseeju, koji je i sam radio slična istraživanja, kaže da bi ovakvim studijama trebalo pridodati složene modele koji bi verodostojno predstavljali fizičku realnost i reakcije savremenih električnih mreža. Iako u nekim slučajevima dodavanje dužih vodova može pridoneti stabilnosti celog sistema, ističe Carreras, u određenim okolnostima oni probleme mogu preneti još dalje.
Poslednji veliki pad sistema u SAD-u dogodio se 2003. godine, a bio je uzrokovan lošim održavanjem vegetacije i nizom kvarova na sistemima nadzora i komunikacija. Bez struje je ostalo 50-ak miliona ljudi u SAD-u i delovima Kanade. Problem je započeo kvarom na tri voda u Ohiou koji je trajao sat vremena. Pad sistema preneo se domino efektom sve do istočnih obala.
Izvor: tportal.hr