Procesori za superračunare i Mars

Serija IBM-ovih procesora Power7+ ne nalazi primenu samo u personalnim računarima – pokreće i konzole za igre, superračunar Watson, pa čak i vozilo koje istražuje Mars.

Svet poslovnog računarstva nalazi se usred velike promene. Izazovi pred kojima se nalazi IT definisani su sve većom ulogom tehnologije u poslovanju, sve manjom količinom novca i potrebom organizacija za sistemima koji se mogu brzo i lako instalirati te jednostavno održavati. Poslovni uspeh zahteva sasvim novi pristup IT-u.

Potražnja za računarskom snagom i kapacitetima skladištenja podataka raste geometrijski, a novac koji je na raspolaganju IT odeljenjima se smanjuje. Svet ulazi u novo doba računarstva u kome će milijarde povezanih predmeta generisati više podataka nego ikada pre.

To ograničenje može se rešiti primenom pametnijeg računarstva – tehnologija koje povećavaju efikasnost, poboljšavaju kvalitet podataka na osnovu kojih se dolazi do boljih uvida, pružaju bolju sigurnosnu zaštitu, lakše se usklađuju s regulatornim zahtevima i doprinose smanjenju rizika poslovanja.

Današnji sistemi povezani su, isprepleteni i stalno su u funkciji. Kako bi podstaknula rast i inovacije, informatička infrastruktura mora važne poslovne podatke dati pravim ljudima, u gotovo stvarnom vremenu, na siguran način i putem clouda. Sve to govori u prilog današnjem pristupu računarstvu poznatom pod nazivom Smarter Computing.

I na tržištu poslovnih servera zadnjih nekoliko godina došlo je do značajnog zaokreta. Korisnici se sve više orijentišu na servere bazirane na x86 tehnologiji koji nudi značajnu procesorsku snagu uz prihvatljivu cenu. Međutim, korisnici kojima je u poslovanju nužna visoka raspoloživost i pouzdanost te trebaju visok stepen performansi i mogućnosti virtuelizacije, i dalje kao serversku platformu biraju servere bazirane na UNIX-u.

Početkom marta, IBM je objavio nove servere bazirane na procesoru Power7+ za low-end i mid-range segment tržišta, čime je zaokružio predstavljanje novih modela započeto krajem 2012. godine kada su predstavljeni high-end modeli.

Modeli su bazirani na prethodnoj generaciji tih procesora, s tim da Power7+ donosi poboljšanja kao što su 32 nm tehnologija izrade procesora, 80 MB L3 cache, integrisana kriptografija i dinamička kompresija memorije, mogućnost kreiranja do 20 virtualnih mašina po procesorskom jezgru, dodatna samokorigujuća opcija unutar samog procesora.

Promene su napravljene i na sistemskom softveru. Poseban naglasak stavljen je na PowerVM virtuelizacijski softver. Kod ugrađen u hypervisor (microcode) koji se isporučuje sa svakim Power serverom pridonosi činjenici da se procesor minimalno opterećuje i omogućava se dinamičko dodavanje i oduzimanje resursa virtuelnim mašinama. Power serveri podržavaju, osim AIX-a i IBM, i i dve verzije Linuxa (RedHat i SUSE).

Upravo na Linuxu i Poweru baziran je računar Watson, koje je 2010. pobedio dvojicu najboljih takmičara u kvizu Jeopardy, a zadnje dve godine nalazi i poslovnu primenu u zdravstvenoj dijagnostici.

Watson je konstruisan kao klaster od 90 standardnih p750 servera, baziranih na tim procesorima. Činjenica da Power bazirani serveri nude maksimalnu propusnost od procesora prema memoriji te dalje prema ulazno-izlaznim jedinicama, bila je ključna pri odabiru platforme jer je potrebno procesirati ogromnu količinu informacija i napraviti najbolju procenu o tačnom odgovoru u svega nekoliko sekundi.

Jedno od najdinamičnijih područja razvoja serverske tehnologije je i područje high performance computinga gde na listi najbržih računara današnjice, pet od 10 najbržih računara bazirano je na Power procesorima.

Osim toga, treba naglasiti da se Power tehnologija, u svojim različitim varijacijama, primenjuje i u širokom spektru proizvoda kao što su igračke konzole (Wii, Xbox 360, PS3), satelitski prijemnici te industrijski kontroleri.

Ono što je interesantno je da čak i rover Curiosity, koji se spustio na Mars sredinom 2012, koristi Power procesore za kontrolu svih funkcionalnosti.

Power procesor nudi izuzetnu pouzdanost i otpornost na greške izazvane spoljnim uticajima, što je bilo od presudne važnosti za odabir, imajući u vidu ekstremne uslove kojima je rover izložen na Marsu.

 

Izvor: tportal.hr