Pametni telefoni toliko su pametni da nas mogu špijunirati čak i kad ih ne koristimo. Dovoljno im je da su u našoj blizini. Pametni telefoni toliko su se udomaćili u našim životima da gotovo ne možemo napraviti nijedan korak bez njih. Nosimo ih u rukama, torbama, džepovima, stalno su nam u blizini.
Upravo činjenica da su stalno uz nas može ugroziti ne samo naše zdravlje (iako se naučnici i lekari još spore oko toga jesu li pametni telefoni štetni ili nisu), već i našu sigurnost, a da mi toga uopšte nismo svesni.
Cracked je pronašao čak pet načina na koje naši pametni telefoni mogu ugroziti našu sigurnost.
'Osećaju' šta tipkate
Gde ostavljate svoj telefon kad radite na računaru? Najčešće na stolu pored računara, kako bi vam bio nadohvat ruke i oka.
Istraživači sa Univerziteta Georgia Tech dokazali su kako uz pomoć pravog programa vaš pametni telefon može 'osetiti' vibracije koje proizvodite prilikom pritiskanja tipki na tastaturi računara i u 80 posto slučajeva ih ispravno prevesti u slova i brojke.
Tako vaš 'nevini' pametni telefon postaje špijun koji može beležiti vaše lozinke, chatove, e-mail poruke, a da iste niste upisali direktno na njegovom ekranu.
Naravno, algoritam koji stoji iza činjenice da akcelerometar u vašem pametnom telefonu može prepoznati vaše udarce po tastaturi je izuzetno komplikovan i verovatno neće tako skoro doći u ruke hakeru, ali mogućnost postoji.
Zato, ili odmaknite telefon od svoje tastature ili jednostavno tipkajte 'nežnije'.
'Kradu' podatke s kartica
'Špijunski' nastrojen pametni telefon može ne samo pratiti šta tipkate, već može i ukrasti podatke s vaše kreditne kartice samim time što je u njenoj blizini.
S razvojem NFC tehnologije razvile su se i kreditne kartice koje ne zahtevaju fizičko provlačenje kroz čitač, već je dovoljno prisloniti ih na NFC uređaj.
Novi modeli pametnih telefona opremljeni su NFC odašiljačem i prijemnikom kako bi jednostavno podelili i primili dokumente bez komplikovanog povezivanja s drugim uređajem.
Spojite karticu i pametni telefon i imate potencijalni problem.
Stručnjak za sigurnost, Eddie Lee, mogućnost 'skidanja' podataka s kartice putem pametnog telefona i NFC-a uspešno je dokazao na DefConu 2012. i onda objavio aplikaciju kojom je to dokazao na internetu. Besplatno.
Aplikacija ne samo da vam može 'ukrasti' podatke s kartice, već ih može i poslati na drugi mobilni telefon i tako omogućiti bilo kome da kupuje na vaš račun.
'Lažni' punjači
Svi smo se našli u situaciji u kojoj nam se ispraznila baterija na mobilnom uređaju baš u trenutku kad nam je najpotrebnija. U pojedinim kafićima nudi se 'kiosk' s različitim punjačima koje posetioci tih kafića mogu besplatno koristiti.
Popijete kafu i napunite mobilni u isto vreme. Super, zar ne? Pa baš i ne.
Dok vi i vaš mobilni ljubimac punite svoje baterije, 'lažni' punjač puni ga i programom koji bi mogao ukrasti vaše podatke ili ih već krade.
Čak i ako ne mislite da vaš mobilni telefon sadrži neke privatne podatke, setite se samo kako uređaj prati kud se krećete i te podatke skladišti kako bi vam servirao relevantne informacije o vremenu ili oglase.
A da ne govorimo o privatnim podacima koje imate u svojoj e-mail prepisci – od kućne adrese i broja telefona nadalje.
Kako biste izbegli 'lažne' punjače, nosite sa sobom svoj vlastiti punjač ili rezervnu bateriju.
'Lažni' mobilni tornjevi
Sve što smo dosad spomenuli nije ništa u poređenju s 'lažnim' mobilnim tornjevima.
Postavljanje bilo kakvih odašiljača za mobilnu mrežu obično povlači i pitanje zračenja i zdravlja ljudi koji se nalaze u njegovoj blizini. No profesor Ralf-Philipp Weinmann sa Univerziteta u Luxembourgu pokazao je kako je moguće 'upasti' u mobilni telefon kroz same mobilne signale.
'Vazdušni napad' zahteva izradu posebnog odašiljača koji se pretvara da je odašiljač mobilne mreže i tako presreće signal s mobilnog uređaja.
Kad jednom 'uspostavi vezu' s uređajem, haker može prisluškivati telefonske pozive, koristiti mikrofon za prisluškivanje razgovora i kad nije uspostavljen poziv, presretati poruke, ali i kod pojedinih modela promatrati šta se događa kroz kameru uređaja.
I sve to bez instalacije bilo kakvog dodatnog programa na vašem uređaju. Zastrašujuće? Definitivno!
'Špijuniranje' u 3D tehnici
Ali bez obzira na to koliko vam se zastrašujuće činilo sve što smo dosad naveli, ovaj poslednji način špijuniranja gori je od svih prethodnih.
Zahvaljujući naizgled zabavnoj aplikaciji PlaceRaider, haker može u bilo kojem trenutku napraviti fotografiju pomoću vašeg mobilnog telefona i poslati je na centralni server na analizu.
Nekoliko fotografija kasnije i aplikacija može napraviti 3D prikaz vašeg stana, ureda, automobila.
Usput, može vas uslikati kad ukucavate PIN na bankomatu ili unosite šifru za e-mail.
Aplikaciju je razvila američka vojska s idejom da se zloćudni deo aplikacije sakrije unutar legitimne aplikacije za kameru ili obradu fotografija, kakvih ima na tržištu na stotine.
Na taj bi način bez problema dobili dopuštenje korisnika za korišćenje kamere i mogli mirno fotografisati svet oko sebe.
Još uvek mislite da je vaš pametni telefon vaš najbolji prijatelj? Razmislite još jednom.
Izvor: tportal.hr