Ugodan dodir otklanja bol

Masaža je jedna od najstarijih metoda lečenja, jer čovek instinktivno trlja bolni i otečeni deo tela. Ona je i jedna od najpoznatijih metoda opuštanja i lečenja, a sama reč dolazi od arapskog „massa“, što znači – dodir.

Njen se stvarni učinak dokazuje ne samo na bolesniku već i na zdravom čoveku, naročito u sportu. Masaža obuhvata niz različitih tehnika, ali bazira se na pritiskanju, lupkanju, istezanju i glađenju mišića i vezivnog tkiva različitim intenzitetom.

Krv i limfa

Većina pokreta kod masaže uzrokuje povišenje mišićnog tonusa reflektornim putem, dok samo neki zahvati kao labavo treskanje ili valjanje smanjuju tonus. Najpoznatije su švedska, sportska, shiatsu, aromaterapijska i ayurvedska masaža. Za zdravlje čoveka posebno je korisna i važna medicinska masaža. To je metoda fizikalne terapije koja se služi nizom sistematskih pokreta na telu radi manipulacije telesnim tkivima.

Medicinska masaža se izvodi isključivo rukama u svrhu direktnog ili indirektnog delovanja na mišićni i nervni sistem te cirkulaciju krvi i limfe. S obzirom na to da se danas kod nas reč medicinska masaža koristi u različitim promotivnim segmentima – od kozmetičkih salona do alternativnih centara – treba napomenuti da medicinsku masažu mora sprovoditi samo medicinsko osoblje – fizioterapeut.

Doduše, ukoliko nemate zdravstveni problem, svejedno je kakvu ćete masažu odabrati. Ali, ukoliko imate zdravstveni problem, medicinska masaža može biti sastavni deo terapeutskog plana. Masaža je korisna, između ostaloga, kod bolova u leđima, reume i artritisa, stresa, nesanice, glavobolje, migrene, upale mišića, depresije, napetosti, umora kao i kod srčanih bolesti.

Ublažavanje trauma

Važno je znati da je ograničavanje medicinske masaže na minute, na vrste eteričnih ulja koja se koriste ili na tip muzike u pozadini zabluda koja dovodi do pogrešnog pristupa i do izostanka rezultata koji se žele postići.

Nijedno čulo nije u tolikoj meri razvijeno odmah nakon rođenja kao čulo dodira. To potvrđuju i istraživanja američkih naučnika u Majamiju, koji su prerano rođene bebe masirali i milovali da bi im ublažili traumu od porođaja. Bebe koje su tri puta dnevno nežno masirane mnogo su bolje napredovale u poređenju s onima koje taj tretman nisu prošle.

Ko su kandidati

Moć dodira je blagotvorna. Zato čoveku prija svaka vrsta masaže. A kada ste kandidat za medicinsku masažu?

– Ako vas bole leđa,

– Ako ste stalno u grču,

– Ako osjećate trnce u rukama ili nogama,

– Ako ste ukočeni,

– Ako vas boli glava.

 

Izvor: avaz.ba