Spoljni vazdušni jastuci na kolima će spašavati živote

Senzori postavljeni na krov prate vožnju vozila kraj automobila i ako dođe do opasnosti od sudara, sistem će automatski naduvati spoljne vazdušne jastuke.

Sam proces naduvavanja traje između 20 i 30 milisekundi. Pune se pre saobraćajne nesreće. Sistem je još u fazi testiranja, ali iz kompanije koja ga razvija TRW Automotive kažu kako će on biti u upotrebi u Nemačkoj do kraja decenije.

Vazdušni jastuci će se ugrađivati u sve strane automobila, a posebno će se stavljati u točkove.

Trenutno se testira sistem povezanih kamera i senzora koji će nadgledati bočne strane automobila i da se ne pali u bilo kojoj situaciji.

Skoro 40 posto nesreća dolazi baš udarom jednog auta u bok drugog, a mi želimo ublažiti posledice, rekao je potpredsednik kompanije Norbert Kagerer.

Testni spoljni vazdušni jastuci su dugi 200, visoki 70 i široki oko 20 cm, a u njih stane oko 200 litara vazduha. Taj sistem je testirala NASA prilikom sletanja njihovih robota na Mars, a sad se prilagođava automobilima.

Ugrađeni senzori će najverovatnije biti u krovu vozila pa će automatski nadzirati sve objekte u blizini vozila.

Imaće mogućnost predviđanja udarca u vozilo s bilo koje strane kako bi sistem pravovremeno naduvao vazdušne jastuke, spasio ljudske živote i umanjio posledice sudara.

Vazdušni jastuci debeli 20 centimetara ublažiće udar drugog vozila i preuzeće energiju udarca na sebe. Zamisao proizvođača je bila da umanje broj smrtno stradalih u sudarima kojih godišnje i u celom svetu ima čak 1,2 miliona.

 

Izvor: avaz.ba