Najnovije istraživanje sprovedeno u Švedskoj koncentrisalo se na uticaj kofeina na razvoj mozga u adolescenciji. Kako deca piju sve više energetskih napitaka i pića poput koka-kole, ne čudi interes naučnika, a rezultati su očekivani.
Adolescencija je kritično razdoblje u razvoju mozga kada svaki problem može dovesti to teških posledica, od poremećaja ličnosti do teskobe, upotrebe droga i šizofrenije.
Istraživači su došli do zaključka da količina od 300 do 400 miligrama kofeina dnevno, što je ekvivalent četiri limenke energetskog pića ili četiri šoljice kafe, može imati vrlo loš uticaj na razvoj mozga.
Naime, tokom adolescencije u mozgu se eliminišu nepotrebne sinapse kako bi se mozak razvio do kraja i bio spreman za zahteve odrasle dobi. U ovom procesu je ključan san, jer se on odvija tokom dubokog sna, a na taj način mreža sinapsi u mozgu postaje efikasnija i snažnija.
Eksperimenti na mladim pacovima pokazali su da su oni koji su konzumirali kofein imali manje dubokog sna i, na kraju istraživanja, više sinapsi što je opterećivalo mrežu u mozgu.
Izvor: avaz.ba