Otvorena prva laboratorija bioprintinga u Moskvi

U skoroj budućnosti ljudima više neće trebati donori organa, jer će naučnici moći da rekonstruišu organe, što će olakšati transplatacije i operacije učiniti bezbednijim.

U Moskvi je otvorena prva laboratorija bioprintinga – 3D-štampanja organa i tkiva. Donorske organe će zameniti organi koji su uzgojeni od vlastitih matičnih ćelija pacijenta. Oni se lakše adaptiraju u organizmu i ne izazivaju odbacivanje organa.
Naučnici su počeli projekat bioštampanja organa. Dobijeni su bio-objekti koji uključuju tri vrste ćelija.
Prilikom bioprintinga naučnici koriste konglomerate matičnih ćelija čoveka – sferoide. Od njih se na biogelu "štampa" budući organ ili tkivo.
Takav organ – od vlastitih, "rođenih“ ćelija pacijenta biće u potpunosti biološki kompatibilan sa njegovim organizmom za razliku od donorskih organa koje organizam često odbacuje.
Proces je takav da se prvo pravi kompjuterski model budućeg organa sa svim njegovim anatomskim specifikama i osobinama tkiva, uključujući čak i crtež krvnih sudova. Onda se izdvajaju matične ćelije iz masnog tkiva pacijenta.
Sledeća etapa je dobijanje sferoida ćelija, materijala za izgradnju organa – navode ruski mediji.
Poseban sastojak laboratorije je biogel. On ne dozvoljava sferoidima da se slepe pre vremena u "ketridžu štampača" i njegovim brizgaljkama, preko kojih oni "kaplju" u skladu sa kompjuterskim modelom na "biopapir".
Sferoidi ćelija treba da se lepe u jedinstveni sloj tek kada se nađu na građevinskoj podlozi. Tako sloj po sloj gradi obimni objekat.
Odštampana na bioštampaču konstrukcija tkiva se zatim stavlja u bioreaktor. U njemu deluju stimulatori za ubrzano sazrevanje tkiva.
Organ se štampa odmah zajedno sa crtežom krvnih sudova. Zato se u "ketridže" bioštampača sipaju konglomerati ćelija koje obrazuju krvne sudove.
Moskovska laboratorija će raditi zajedno sa akademiskim Institutom za opštu genetiku "Vavilov" U planovima učesnika projekta je i stvaranje robotizovanog sistema koji bi omogućio da se sferoidi dobijaju brzinom od deset hiljada kapi u sekundi.

 

Izvor: avaz.ba