Upravljanje sopstvenim novcem danas je jedna od važnijih veština o kojoj mnogi nemaju previše pojma pa završavaju u problemima. O raspoređivanju sredstava zato treba učiti već odmalena:
– Spustite se na njihov nivo i jednostavno im objasnite šta je dug, zašto nije dobar i zašto sebi ne mogu priuštiti sve što požele, već trebaju izabrati ono što im najviše treba ili najviše žele. Ako su za rođendan, dobar uspeh u školi ili od bake dobili neki novac, možete ga vi "čuvati", ali informišite dete o njemu, objasnite mu koliko ga ima te zašto tim novcem nešto može kupiti, a nešto ne. Razgovarajte i o tome koliko još mora štedeti za nešto što sebi želi kupiti, a nema dovoljno novaca.
Odredite mesečni budžet
– Pokažite im zašto je dobro ponekad kupovati na rasprodaji ili uložiti malo više truda, tj. odvesti se malo dalje kako biste neke namirnice kupili jeftinije u drugoj trgovini.
– Odredite mesečni budžet koje dete uz vaš nadzor sme potrošiti na igračke ili neke male luksuze. Recite im koliko imaju na "računu" te ih podstičite da sami odluče šta sebi tog meseca žele kupiti. Više će ceniti ono što su kupili jer će imati bolji utisak o vrednosti tog predmeta.
– Možete im otvoriti i dečju štednju u banci te novac koji dete ne potroši staviti tamo. Može to biti i imaginarna banka, tj. novac možete čuvati i vi. Takvi naizgled banalni trikovi naučiće dete da ne može neodgovorno trošiti novac, posebno onaj koji zapravo nema.
Izvor: avaz.ba