Rumunski naučnici su objavili da su stvorili prvu veštačku krv koja bi se u budućnosti mogla koristiti za transfuzije bez straha od mogućih opasnih nuspojava i infekcija zaraznim bolestima poput HIV-a ili hepatitisa.
Rukovodilac istraživanja dr. Radu Silaghi-Dumitrescu iz Universitatea Babes – Bolyai u trećem najvećem rumunskom gradu Cluj – Napoca, kaže da su naučnici već ranije pokušavali stvoriti veštačku krv, međutim, ona nikada nije podnela mehaničke i hemijske stresove. U uslovima stvarnog života dosadašnji su proizvodi uglavnom stvarali otrovne nusproizvode.
Nova, rumunska veštačka krv sastoji se od vode, soli, albumina i proteina hemeritrina koji kod nekih morskih beskičmenjaka, na primer morskih crva, služi za prenos kiseonika. Za razliku od hemoglobina, hermeritrin se ne raspada lako kada je izložen fizičkom i hemijskom stresu pa nova veštačka krv zadržava integritet čak i kada se transfuzijom unese u živi organizam.
Otkriće je za sada uspešno testirano na laboratorijskim miševima.
'Miševi tretirani s veštačkom krvi 'Made in Cluj' nisu pokazali nikakve nuspojave, a to je upravo ono što smo želeli', rekao je Silaghi-Dumitrescu.
Ova bi se krv trebala koristiti samo u prvih nekoliko sati ili jedan dan tokom operacija ili kod teških ozleda. Za to vreme telo bi moglo samo nadomestiti izgubljenu krv.
Rumunski tim se nada da će u naredne dve godine sprovesti klinička istraživanja na ljudima koja bi trebala pokazati je li njena primena sigurna.
Postoji čak mogućnost da se veštačka krv napravi u tzv. instant obliku – kao mešavina hemeritrina i soli koja bi se lako čuvala i transportovala, a pre upotrebe bi joj se dodavala voda.
Izvor: tportal.hr