Pametni sklop udvostručuje propusnost

Novi radio može primati i slati informaciju na istoj talasnoj dužini. Startup firma Kumu koju su osnovali bivši naučnici sa Univerziteta Stanford, izradila je prototip radija koji udvostručuje propusnost na GSM ili Wi-Fi frekvencijama generisanjem signala koji poništavaju efekt poznat kao "self-interference". Radio se temelji na njihovom novom sklopu i posebnom algoritmu koji upravlja čitavim sistemom.

Naime, tehnologija koju znamo pod imenom "full-duplex radio" suočava se upravo s navedenim efektom, jer kada radiji šalju i primaju signale, oni koji se šalju su više milijardi puta jači od onih koji se primaju. Svaki pokušaj prijema i predaje signala na istoj frekvenciji suočava se s činjenicom da prijemnik radija prima i vlastiti predajni signal.

Stoga većina radija, uključujući one koje posedujete u svojim pametnim telefonima, šalje signal na jednoj frekvenciji, a prima na drugoj, ili koristi istu frekvenciju, no rapidno se po njoj kreće napred i nazad.

Zbog te neefikasnosti, radiji koriste veći bežični spektar nego što je potrebno.

Firma Kumu je stoga proizvela ekstremno brzi sklop koji može predviđati od trenutka do trenutka, koliku će količinu mešanja (interferenci) stvoriti predajnik radija, a potom kreira kompenzacijski signal koji to poništava.

Sklop generiše novi signal za svaki paket poslanih podataka, što omogućuje čak i rad na mobilnim uređajima, gde je proces poništavanja signala znatno kompleksniji obzirom da se objekti od kojih se odbija stalno menjaju.

Ova tehnologija trebala bi doneti velike promene u svet telekomunikacija, te bi osim bolje propusnosti bežičnog prenosa podataka trebala omogućiti smanjivanje uređaja i uštede materijala, jer se na primer u slučaju pametnog telefona jedna antena i jedan radio mogu koristiti za više podržanih protokola.

Firma je nakon prvih prezentacija prototipa svojeg radija raznim firmama, već prikupila oko 10 miliona dolara investicija.

 

Izvor: vidi.hr