Zaražene fleš memorije i besplatan bežični internet – svakodnevne pretnje koje se potcenjuju

Prema istraživanju koje je sprovela kompanija O+K na zahtev proizvođača antivirusnog softvera Kaspersky Lab, korisnici se svakodnevno susreću sa zaraženim fleš memorijama a 32% ispitanika je potvrdilo da im se to dogodilo. Čak i kada je korisnik uveren da je njegov računar dobro zaštićen, zaraženi USB koji uzmu od prijatelja ili porodice može izazvati gubitak podataka.

Ipak, statistike Kaspersky Lab-a pokazuju da korisnici imaju veće šanse da postanu žrtve sajber kriminala preko interneta nego preko prenosivih uređaja za skladištenje podataka (optički diskovi i USB memorije) jer virusi koji se prenose ovim putem ovih uređaja nisu toliko česti.

Pored sajber pretnji, korisnici brinu i zbog neovlašćenog pristupa ličnim podacima i uređajima na kojima su ti podaci uskladišteni. Prema istraživanju, sa ovim problemom se susrelo 14% korisnika desktop i laptop računara, 12% vlasnika tablet i 10% ispitanika koji koriste smart telefone. Treba napomenuti da neovlašćeni pristup ličnim podacima nije uvek rezultat infekcije virusom. Lako se može ispostaviti da je krivac radoznali kolega ili potpuni stranac koji je pronašao nečiji izgubljeni uređaj. Najefikasnija mera zaštite jeste da sve bitne podatke čuvate pod šifrom. To je lakše nego što zvuči, s obzirom na to da mnogi antivirus proizvodi koji pružaju upravo takav vid zaštite. Pored toga, postoji i posebno dizajniran softver sa opcijom protiv krađe (anti-theft), koji je sposoban da čuva informacija na vašem mobilnom uređaju.

Drugi metod za krađu korisničkih podataka, koji je prilično rasprostranjen, jeste presretanje podataka na bežičnim mrežama, posebno Wi-Fi. Danas mnogi kafići, restorani i druga javna mesta nude besplatan bežični internet koji retko zahteva šifru. To znači da svako može da koristi ovakve mreže. U isto vreme, presretanje i analiziranje saobraćaja na ovim mrežama je prilično jednostavan zadatak za sajber kriminalce.

Stručnjaci kompanije O+K utvrdili su da 46% korisnika smart telefona i 48% vlasnika tablet uređaja koristi nezaštićene javne mreže. Čak 29% korisnika laptop računara takođe koristi besplatni bežični internet. Šta više, više od polovine ispitanika koristi ove mreže svaki dan ili barem dva do tri puta nedeljno. Ova prilično zabrinjavajuća statistika pokazuje da korisnici potcenjuju opasnosti besplatnog bežičnog interneta. Kada je reč o bežičnim mrežama, vrlo je lako izbeći opasnost od presretanja vaših podataka tako što ćete koristiti samo zaštićene besplatne mreže.

 

Izvor: informacija.rs