Korejski naučnici napravili nanobotove kojima leče rak

Kako izveštava Reuters, naučnici sa Chonnam univerziteta su genetski modifikovali netoksičnu bakteriju salmonele kako bi direktno do tumorskih ćelija dopremili mikroskopske kapsule s lekom.

Bakteriju prema tumoru privlače hemikalije koje ispuštaju tumorske ćelije. Jednom kada bakterija stigne do njega, mikroskopski robot ispušta lek koji napada samo tumor dok zdrave ćelije ne dira. Park Jong-oh sa Univerziteta kaže da je ovaj sistem radio na tumorima kod miševa, a veruju da će biti uspešan i kod ljudi, prenosi Avaz.

– Najbitnija stvar Bakteriobota je da robot ima funkciju dijagnosticiranja raka te napada sam rak dok koristi mozak bakterije kako bi se flagelama (bičevima) kretao prema tumorskom području – rekao je Park Jong-oh.

U ovoj fazi bakteriobot može detektovati samo čvrste tumore, ali naučnici veruju da će uz dovoljno vremena bakteriobot moći prepoznati i lečiti i druge vrste. Naučnik dodaje i da će ovi sićušni roboti učiniti terapiju lakšom za pacijente, jer će se ukloniti teške posledice hemoterapija, poput mučnina, gubitka kose ili anemije.

Kako piše IBI Times, hemoterapija koristi hemikalije kojima se napadaju ćelije raka koje se brzo šire. Ali, pritom se napadaju i druge normalne ćelije koje se brzo dele, poput onih u kosi, koštanoj srži, probavnom traktu…

 

 

Izvor: 24sata.info