Zašto životinje izbegavaju dalekovode

Stručnjaci su ranije pretpostavljali da se životinje zapravo čuvaju šumskih čistina koje su iskrčene radi postavljanja i održavanja sistema snabdevanja električnom energijom. Ali niko nije znao reći zašto se slično ponašaju i u tundrama u kojima nema šuma.

‘Šumske životinje ne vole prelaziti preko čistina’, rekao je jedan od rukovodilaca istraživanja dr. Nicholas Tyler. ‘Bilo nam je teško objasniti zašto sobovi izbegavaju dalekovode na Arktiku gde nema drveća’, dodao je.

Istraživanja su pokazala da se sobovi obično drže na oko pet i više kilometara od dalekovoda.

‘To je bila misterija. Sada smo otkrili mehanizam koji to objašnjava’, rekao je Tyler.

Nevidljivi bljeskovi

Analize Tylera i njegovih kolega s University Collegea u Londonu te Arctic University of Norway pokazale su da je pravi razlog za tajanstveno ponašanje životinja činjenica da gotovo sve mogu videti ultraljubičasto svetlo koje u bljeskovima emituju dalekovodi kada se u njima nakupi veliko naelektrisanje.

Prema izveštaju predstavljenom u časopisu Conservation Biology, životinje se jako boje ovih bljeskova pa bi dalekovodi mogli biti važan uzrok smanjenja njihovih staništa i presecanja njihovih migracija.

U svojoj studiji međunarodni je tim analizirao spektar zračenja koje se emituje u bljeskovima dalekovoda. Rezultati su otkrili da oni sadrže frekvencije koje su vidljive mnogim sisarima, ali ne i ljudima.

‘Većina sisara propušta nešto UV zraka u oči’, rekao je član tima prof. Glen Jeffrey. ‘Mi smo čudni, mi i majmuni, jer ne vidimo UV zrake. Većina životinja ih vidi’, objasnio je.

Prof. Jeffrey je od 2011. do danas otkrio da je gotovo 40 vrsta sisara osetljivo na UV zrake.

‘Do sada se uvek smatralo da su dalekovodi, sa stubovima i kablama razapetima među njima, pasivne strukture koje stoje nepokretne na terenu i zato ne smetaju životinjama. Međutim rezultati našeg rada pokazuju da su oni lanci bljeskova svetlosti koji se protežu kroz tundru u zimskoj tami, a to jako uznemiruje životinje’, rekao je dr. Tyler.

Stručnjaci ističu da problem nije ograničen samo na tundre, već postoji svuda u svetu. Tvrde da ga dodatno povećava nepredvidljiva priroda bljeskova zbog koje se životinje ne mogu naviknuti na njih. Zato se nadaju da će električne kompanije preduzeti nešto da ga reše.

 

Izvor: tportal.hr