Otkriveni primordijalni gravitacijski talasi

Po naučnim stranicama i forumima poslednjih dana intenzivno se spekulira o tome da će američki kosmolozi objaviti kako su otkrili primordijalne gravitacijske talase – eho velikog praska u kome je pre 13,8 milijardi godina nastao svemir.

Gravitacijski talasi su jedino predviđanje opšte teorije relativnosti Alberta Einsteina koje još uvek nije potvrđeno. Trebali bi izgledati kao sićušna mreškanja kojima se prenosi energija u vremensko-prostornom kontinuumu svemira slično kao što to čine talasi u okeanu. Tim koji je došao do uverljivih dokaza da oni postoje gotovo će sigurno dobiti Nobelovu nagradu.

Otkriće gravitacijskih talasa naučnicima će omogućiti da prvi put zavire u samo rađanje svemira.

Prema glasinama koje kruže, snimio ih je poseban teleskop Bicep (Background Imaging of Cosmic Extragalactic Polarization) koji skenira nebo u potrazi za mikrotalasnim frekvencijama u kojima postoje ‘fosilni ostaci’ energije velikog praska.

Potraga za ovim tragovima već je decenijama sveti gral kosmologije jer bi oni konačno trebali otkriti šta se zbivalo 10^-34 sekundi nakon velikog praska (to je delić sekunde koji počinje nulom i zarezom nakon kojih slede još 33 nule pa tek onda jedinica). Naime, naučnici pretpostavljaju da je u tom trenutku počelo misteriozno naglo širenje svemira brzinama većim od brzine svetlosti poznato kao inflacija.

 

 

Izvor: tportal.hr