Dronovi se često povezuju s bespilotnim letelicama, ali i čamci na vodi takođe postaju korisno sredstvo za niz poslova, od naučnih istraživanja preko sprovođenja zakona do potrage za nestalim avionom u Indijskom okeanu.
Dronovi koji nisu vojni i koji se koriste za civilnu upotrebu se često oslanjaju na sunčevu svetlost kako bi napunili svoje baterije. Ali dronovi za vodenu upotrebu, kao Wave Glider, mogu dobiti energiju i od sunca i od vode.
Zajedno sa solarnim ćelijama na sebi, ti uređaji se koriste nizom specijalno dizajniranih podvodnih peraja kako bi dobili energiju od kretanja talasa na površini okeana. Wave glider, koga je izradila kompanija Liquid Robotics, može mesecima ostati na vodi, i putem satelita slati podatke o vremenskim uslovima i uslovima na vodi kontrolom centru.
Predsednik kompanije Liquid Robotics, Bill Vass, kaže da uređaj može takođe sarađivati s drugim dronovima kako bi delio podatke.
– Ako treba veća snaga za obradu, kontaktiraće druge. Zato u budućnosti želimo imati veliki broj njih koji će zajedno raditi i rešavati teške probleme s kojima se čovečanstvo suočava – kaže Bill Vass.
Prošle je godine Wave Glider oborio Ginisov svetski rekord za najduže putovanje bespilotnog površinskog vozila kada je bez prekida putovao od američke pacifičke obale do Australije.
Još jedan robotski vodeni uređaj, Saildrone, se pokreće snagom vetra. On se koristi rotirajućim krilom koga kontroliše specijalan deo kako bi putovao na velike daljine. Način na koji je dizajniran i napravljen omogućava mu da ostane uspravan čak i u najtežim vremenskim uslovima. Nakon testiranja Saildrona na putu od San Francisca do Havaja, njegovi graditelji sada planiraju nove zadatke, kaže izvršni direktor kompanije Richard Jenkins.
– Druga faza uključuje ugradnju naučnih senzora i dobijanje zaista preciznih naučnih podataka – kaže Jenkins.
On budućnost Saildrona vidi u patroliranju morskih granica i sprovođenju zakona koji regulišu ribarenje i zaštitu ugroženih vrsta.
Izvor: avaz.ba