Ko rano rani, dve sreće grabi, kaže poslovica, a raniji dolazak na radno mesto sigurno će vam doneti dodatne bodove i kod šefa, koji će vas ceniti više nego ako ste stigli kasnije, bez obzira na broj sati što ćete ih tamo provesti ili vaš dobar radni učinak, pokazalo je jedno američko istraživanje.
Drugo je istraživanje pokazalo da su radnici koji su dolazili kasnije na posao uprkos fleksibilnom radnom vremenu na kraju smatrani manje savesnima, a posledično i manje marljivima i disciplinovanima, zbog čega su profesionalno bili manje uspešni.
Rezultati istraživanja sprovedenog na Univerzitetu Washington koji su objavljeni u Harvard Business Review, a krajem godine bit će objavljeni i u stručnom časopisu Journal of Applied Psychology pokazali su da su šefovi uglavnom "jutarnji tipovi". Drugim rečima i oni podležu učestalom stereotipu koji ih tera da podsvesno poistovećuju savesnost radnika s vremenom svoga dolaska na posao.
Istraživanjem je bilo obuhvaćeno 229 parova radnik-šef iz više zemalja, pratilo se u koje vreme ko dolazi na posao te na koji način šef ocenjuje savesnost radnika i njegov radni učinak. Radnici su na posao mogli doći u vremenu od 5 do 9.45 sati.
Oni među njima koji su na posao stizali kasnije ocenjivani su lošije u odnosu na ranoranioce, bez obzira na bolji radni učinak i duže vreme provedeno na radnom mestu.
U drugom istraživanju učestvovali su studenti jednog američkog univerziteta. Od njih se tražilo da fiktivno preuzmu ulogu šefa u firmi te ocene radni učinak radnika. Dobili su podatke o radnom učinku svih zaposlenih koji su bili identični, ali je u dobijenim podacima evidentirano različito vreme dolaska na posao. Studenti su radnike koji su na posao stizali kasnije ocenili nižim ocenama, bez obzira na njihov radni učinak. Ovaj podatak ne ide u prilog osobama koje imaju fleksibilno radno vreme, jer se njihovo "kašnjenje" kažnjava lošijim ocenama, bez obzira na potencijalno nadprosečan radni učinak.
Ali u jednom se istraživanje pokazalo pozitivnim za "noćne ptice". Naime, šefovi koji su i sami bili skloniji kasnijem dolasku na radno mesto, bili su puno blaži u ocenjivanju kolega. Dakle, osobama koje ne vole rano ustajanje ne preostaje drugo nego da rade za nadređenog koji im je po bioritmu sličan.
Izvor: dnevnik.hr