Istraživanje sprovedeno na univerzitetu u Jeruzalemo otkrilo je zašto se krakovi hobotnice nikada ne zapetljaju u čvor. Osam 'ruku' prekiveno je stotinama pipaka koji će se zalepiti za bilo šta osim međusobno. Studija je pokazala na koji način koža hobotnice sprečava stvorenja da se zavežu u čvor, piše Live Science.
Krakovi hobotnice i inače su neverovatni. Žive sat vremena nakon što su odsečeni, samostalno se kreću i mogu se savijati i protezati u naizgled beskonačnom broju kombinacija. Iako bi sve te mogućnosti trebale značiti da hobotnice većinu svog vremena provode kao veliki, zamršeni snopovi udova, to nije ni blizu tako.
Kožne izlučevine su te koje sprečavaju krakove da se hvataju jedan za drugoga. Kako bi pronašli odgovor na svoje pitanje, naučnici su im prvo amputirali krakove i pustili ih da 'komuniciraju'. Nisu dodirivali jedan drugoga. Sve dok s njih nije skinuta koža.
Očito je bilo nešto u koži hobotnica što je razdvajalo krakove, ali trebalo je otkriti šta. Naučnici su posumnjali u nekakvu hemijsku izlučevinu, a kako bi testirali svoju ideju iskoristili su hemikalije za izdvajanje materije s kože.
Izdvojenim ekstraktima premazali su jednu posudu, a druge dve premazali su ekstraktom s riblje kože i neutralnim gelom. Hobotnice su izbegle povezivanje s prvom posudom. Bitno je naglasiti da je hemikalija koju hobotnice koriste kako se ne bi zapetljale individualna za svako stvorenje.
Naime deo istraživanja sproveden sa živim hobotnicama pokazao je da će u 95 slučajeva hobotnica iskoristiti svoje krakove kako bi dohvatila krak neke druge hobotnice, dok će manje od 40 posto vremena dohvatati svoje krakove. Takođe, 72 posto vremena hobotnice su krakove drugih hobotnica tretirali kao hranu, u poređenju s manje od 28 posto vremena koliko su to radile s vlastitim krakovima.
Izvor: dnevnik.hr