Naučnici Univerziteta Cambridge razvijaju superprovodne magnete koji se ne trebaju hladiti do ekstremnih temperatura, koji bi svoju primenu mogli naći u sistemima za skladištenje energije, separatorima za poboljšavanje ćistoće metala ili rešavanje problema onećišćenja, kao i u elektromagnetskim transportnim Maglev sistemima.
Tim naučnika Cambridgea je u suradnji s kolegama iz National High Magnetic Field Laboratorija u Floridi, te firme Boeing, uspeo zarobiti najjače magnetsko polje unutar superprovodnika u istoriji, od 17,6 Tesla, koje je 6 puta jače od magneta koji se nalaze u MRI aparatima, čime su srušili svetski rekord star više od decenije.
Ovaj superprovodni magnet funkcioniše i na temperaturama iznad tačke ključanja azota (-196 C), što znači da može biti jeftiniji i lakši za održavanje od konvencionalnih superprovodnika koji zahtevaju temperature blizu apsolutne nule (-273 C).
Što se materijala tiče, naučnici su za superprovodnik koristili GdBaCuO (gadolinijum barijum bakarni oksid), krt materijal nalik na keramiku, ali morali su mu promeniti strukturu na molekularnom nivou jer bi u osnovnom stanju eksplodirao kada bi se u njemu zarobilo tako snažno magnetsko polje, te su mu sa spoljne strane dodali prsten od nerđajućeg čelika.
Naredni plan naučnika je proizvesti superprovodnik koji će moći zadržati magnetsko polje od 20 Tesla ili jače, te će početi razvijati praktične aplikacije za njega.
Izvor: vidi.hr