Javni gradski prevoz u Londonu i drugim britanskim gradovima sve češće se okreće alternativnim pogonskim energentima. Nakon električnih autobusa i stanica za njihovo bežično punjenje koje se postavljaju u Londonu, javni gradski prevoz grada Bristola takođe je dobio jedno zanimljivo ekološko rešenje.
Tamo je ovih dana autobuski prevoznik Bath Bus Company, u svoju liniju koja vozi od centra do aerodroma, uveo prvi BioBus, odnosno autobus sa 40 sedišta, čiji motor radi na pogon biometana koji se prerađuje od otpadne hrane i ljudskih fekalija.
Proces prerade tog biološkog otpada pod nazivom anaerobna probava je biološka razgradnja organskih materijala u nedostatku vazduha i donosi ekološke prednosti u obradu otpada, smanjenje onečišćenja, proizvodnju energije, te poboljšanja u poljoprivredi. Tu preradu obavlja sistem pod nazivom anaerobni digester koji obuhvata ovaj prirodni proces za tretiranje otpada, odnosno proizvodnju biogasa koji se može pretvoriti u električnu i toplotnu energiju.
Ovu tehnologiju prerade biootpada u biogorivo koristi i lanac supermarketa Sainsbury's za pogonsku energiju u svojim trgovinama, a za te potrebe prerađuju isključivo hranu sa svojih polica kojoj je istekao rok trajanja.
Firma Bath Bus Company veruje da će ovaj autobus prevoziti 10.000 putnika mesečno, te najavljuje uvođenje takvih autobusa i na drugim linijama. Britanci ovaj bus već nazivaju "Poo Bus" (kakica bus).
Izvor: vidi.hr