U poslednjih nekoliko godina tehnologija holograma napravila je velike korake u smeru uzora iz SF filmova, pa su današnji hologrami sve lepši, uverljiviji i već se mogu meriti s onima iz Star Warsa (R2D2 – hologram princeze Leie za Obi Van Kenobija Ep. IV).
Ali kada govorimo o jednoj drugoj poznatoj SF franšizi, Star Treku, tamo su hologrami jedna potpuno druga priča, obzirom da predstavljaju uverljive trodimenzionalne čvrste objekte. Dr Ben Long i njegove kolege sa Univerziteta u Bristolu, zaključili su da bi bio red da se hologramima pruži osećaj dodira, odnosno da recimo osetite šta dodirujete kada prolazite rukom preko glave hologramskog lika u vazduhu.
Oni su zato još malo unapredili svoju UltraHaptics tehnologiju koja pomoću ultrazvučnih talasa i mreže sićušnih zvučnika stvara "poremećaje" koji stvaraju osećaj dodira u vazduhu iznad uređaja ili 3D ekrana, čime omogućuje takozvane haptičke holograme koje doslovce osećate kada ih dodirujete.
Preciznu poziciju vaših ruku prepoznaje Leap Motion kontroler, čiji podaci se tada šalju u uređaj čiji algoritmi odgovaraju slanjem ultrazvučnih talasa u realnom vremenu prema stvarno pozicioniranim virtuelnim oblicima objekata koje dodirujete.
Mada je ovo još daleko od čvrstih (i pametnih) holograma iz holodeka Star Treka, dr. Long veruje kako bi njihova tehnologija mogla biti korisna za mnoge stvari, pa bi se tako osim za potrebe zabave, mogla naći i u medicini, omogućujući hirurzima da recimo prstima istražuju hologramski CT sken i "opipavaju" bolesna mesta.
Sistem je testiran u stvaranju osećaja dodira raznih oblika, uključujući sfere i piramide, a naučnici veruju da bi prvu primenu mogao naći na javnim interaktivnim ekranima, pa bismo mogli recimo upisivati PIN-ove na bankomatu bez fizičkog dodira i rizika od zaraze bakterijama.
Izvor: vidi.hr