Pacijentu ugrađena prva 3D printana rebra

Tehnologija 3D printanja se i dalje širi na sva područja, posebno u medicini, pa više nije uopšte neuobičajeno da se ljudima ugrađuju 3D printani implantati, kosti, zglobovi, kukovi, a do sada smo već mogli videti i transplantaciju čitave 3D isprintane lobanje na glavu pacijentkinje.

Najnoviji slučaj jednog takvog korišćenje tehnologije dolazi iz Španije, gde su hirurzi Univerzitetske bolnice u Salamanci, 54-godišnjem pacijentu obolelom od raka, ugradili u grudi 3D printanu strukturu od titanijuma, kojom su izveli rekonstrukciju grudnog koša sa veštačkim rebrima i grudnom kosti.

Hirurzi su se za korišćenje tehnologije 3D printanja odlučili zato jer im je to omogućilo najveće mogućnosti prilagođavanja implantata pacijentovom telu, odnosno njegovoj unikatnoj anatomiji, kao što se objašnjava u ovom videu.

Valja naglasiti da na ovom implantatu nije radio njihov tim, već su angažovali australijsku firmu Anatomics iz Melbourna, specijalizovanu za hirurške proizvode. Inženjeri Anatomicsa su prvo izradili 3D rekonstukciju pacijentovog grudnog koša i tumora na osnovu podataka CT skenera, kako bi hirurzi na njemu mogli precizno isplanirati operaciju. Potom su korišćenjem digitalne 3D CAD datoteke napravili prilagođeni implantat, polaganjem sloja po sloj titanijuma, uz pomoć Arcam electron beam metal printera vrednog 1,3 miliona dolara.

Isprintani implantat je potom isporučen u Španiju, gde su ga hiruzi ugradili u telo pacijenta. Španski lekari navode da se 12 dana nakon operacije, prvi pacijent na svetu sa 3D printanim grudnim košem, uspešno oporavlja.

Izvor: vidi.hr