Laseri obično uključuju složenu skalameriju unutar koje se nalaze ogledala koja ispaljuju koherentni zrak. Naučnici Univerziteta Kent State napravili su laser koji se sastoji od pljosnatog komada filma rastezljivog LCE-a (liquid crystal elastomer). Taj materijal podseća na gumenu verziju tečnih kristala koji se koriste u ekranima, te svoju upotrebu obično pronalazi u veštačkim mišićima.
Kad se pogodi jednostavnim laserskim izvorom svetlosti, film stvara nov laserski zrak koji menja frekvenciju kada se doda delovanje sile (razvlačenje).
Mada je to samo po sebi već jako zanimljiva stvar, novi materijal bi ujedno mogao dovesti do pojave senzora koji mere sile sa ekstremnom preciznošću, a rezultate merenja šalju optičkim kablom.
Naučnici su proizveli specijalni komadić LCE-a koji se može podešavati, kako bi interno odbijao lasersko svetlo na sličan način kao što to čine obični laseri. Dodavanjem faktora poput naprezanja i temperature, frekvencija LCE lasera se može podešavati između 370 i 705 nanometara, unutar raspona vidljivog svetla. To ga čini laserom koji se može vrlo precizno podesiti, ali takođe se može koristiti za novu vrstu senzora.
“U principu mogli bi ste ga staviti u cipelu kako bi merio pritisak na dijabetičkom stopalu. Puls svetlosti se može poslati kroz optičko vlakno, a boja povratnog svetla iz laserske emisije mogla bi nositi informaciju o pritisku”, navodi rukovodilac ovog istraživanja dr. Peter Plaffy-Muhoray.
Pored toga, primena ove tehnologije bi se mogla naći i u građevinarstvu, pa bi se na sličan način mogla meriti naprezanja na raznim objektima korišćenjem mreže optičkih kabli, što bi inženjerima pružilo novi način za detektovanje delovanja abnormalnih sila na kritičnoj infrastrukturi.
Izvor: vidi.hr