3D printanje keramike

Mada je tehnologija 3D printanja do sada omogućila izradu objekata od raznih materijala, uključujući plastiku, metale, staklo i beton, keramika se još nija mogla izrađivati.

Naučnici firme HRL Laboratories sada su omogućili i to, ali ne radi se o zagrejavanju keramičkog praha, jer se tokom takvog procesa stvara previše mikroskopskih nesavršenosti koje mogu uzrokovati pukotine i frakture. Umesto toga, naučnici su razvili potpuno novi materijal koji nazivaju “preceramic polymers”, čija je odlika da se nakon zagrejavanja pretvara u keramiku.

Objekte su prvo 3D printali od tog materijala, a potom ih zagrejavali na sličan način kao što se obična keramika tretira u pećima. Rezultat toga je bio da su se objekti na kraju stvrdnuli, odnosno konvertovali u keramiku.

Ovaj materijal je ujedno kompatibilan i sa stereolitografijom, metodom 3D printanja kojom se laserom stvrdnjava tečni polimer. Pored toga, naučnici su otkrili da ovom tehnologijom mogu izrađivati visoko detaljne i kompleksne keramičke predmete 100 do 1000 puta brže u odnosu na konvencionalnu stereolitografiju, korišćenjem ultraljubičastog svetla i maski sa uzorcima.

Ova tehnologija nudi brojne mogućnosti primene u aeronautici, te bi se njom mogli izrađivati paneli krila aviona, kao i interni mehanizmi orbitalnih raketa.

DARPA je sa firmom već sklopila ugovor prema kojem će im HRL Laboratories izrađivati keramičke toplotne štitove za letelice koje ulaze u atmosferu, obzirom da se HRL-ova keramika pokazala i 10 puta čvršća od keramičke pene koja je trenutno dostupna.

 

Izvor: vidi.hr