Celijakija je nepodnošljivost organizma na gluten, belančevinu koje ima u pšenici, raži i ječmu. Posledica je tipična glutenska enteropatija koja se manifestuje kod nekih osoba i izaziva teško oštećenje sluznice tankog creva, zbog čega je umanjena resorpcija hrane.
Jedini lek i prvo i osnovno pravilo kod celijakije je bezglutenska dijeta koja traje celi život, što znači da se iz ishrane izbacuju sve namirnice koje u sebi sadrže pšenicu, raž i ječam, ali ako sve obroke ne pripremate sami i ne koristite isključivo sveže namirnice za njih, nikada nećete biti sigurni ima li u hrani glutena ili ne.
Firma Nima koja je nastala kao spinout naučnika MIT-a, razvila je mobilni, visoko osetljivi senzor glutena, koji će osobama sa celijakijom vrlo brzo reći da li je hrana koju spremaju za jelo zaista sigurna za njihovu ishranu, što može biti posebno korisno pri konzumaciji hrane u restoranima.
Trougaoni Nima senzor sa dužinom stranice od 7,6 cm dolazi sa rastvorljivim kapsulama u koje umećete uzorke hrane veličine graška. Nakon toga kapsulu ubacite u uređaj, gde će se uzorak mešati sa rastovorm koji detektuje gluten. Kroz dve do tri minute na uređaju će se prikazati digitalni ekran koji će prikazom "smeška" ili "plačka" prikazati sadrži li hrana gluten ili ne, a rezultati svakog testa obavljenog Nima senzorom šalju se automatski aplikaciji koju je razvila firma, te im svako može pristupiti.
Ideja firme je da u budućnosti razviju senzore koji će na sličan način detektovati alergente, pesticide, teške metale, otrovne supstance i slične sastojke koje ne biste želeli konzumirati u svojoj hrani, pa bi već sledeće godine trebala izaći nova dva senzora na kikiriki i mleko.
Nima detektor glutena može se kupiti prednaručivanjem po ceni od 199 dolara.
Izvor: vidi.hr