Naučnici Kleinfeld Laba sa Univerziteta San Diego, na konferenciji Američkog hemijskog društva (American Chemical Society) u Philadelphiji (Pennyslvania), predstavili su studiju u kojoj demonstriraju tehniku koja im je omogućila praćenje rada "sklopova" mozga miševa u realnom vremenu.
Kako bi to bilo moguće, naučnici su genetski modifikovali miševe dodavši fluoroscenciju njihovim moždanim ćelijama, kako bi mogli pratiti sve pokrete neurotransmitera i ispaljivanje neurona u realnom vremenu.
Zahvaljujući ovoj metodi, naučnici sada mogu uživo pratiti čitav rad mentalnog sklopa, što bi moglo baciti novo svetlo na funkcionisanje naših sivih ćelija koje se skrivaju ispod kosti lobanje.
Fluoroscentne genetski modifikovane ćelije pod nazivom CNiFERi (cell-based neurotransmitter fluorescent engineered reporters) koje imaju sposobnost isijavanja svetlosti kada se vežu uz određene neurotransmitere sa kojima su povezane injektiraju se miševima u mozak.
Nakon toga naučnici su u lobanjama miševa prorezali "prozore" kako bi mogli pratiti čitav "light show" i gledati u realnom vremenu procese rada mozga.
Naučnici kažu da se CNiFERi verovatno nikada neće ubrizgavati u mozak ljudima jer bi implantiranje tih ćelija moglo biti preopasno, ali veruju da će ova tehnika biti vrlo korisna pri testiranju efikasnosti lekova koji se testiraju na miševima, kao i u otkrivanju sitnih malformacija mozga, što bi na kraju moglo uveliko pomoći i u razumevanju nekih bolesti kod ljudi.
Izvor: vidi.hr