CRISPR (Clusters of Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats), metoda je koja uključuje zamenu gena i predstavlja veliku nadu naučnicima koji veruju da bi se pomoću nje jednog dana mogle "isključivati" bolesti kod ljudi. Ali osim izazivanja kontraverzi u vezi stvaranja nadljudi i mešanja u zakone prirode (ili Boga), naučnici CRISPR koriste i za istraživanja o evoluciji.
Jedan naučni tim sa Univerziteta u Chicagu, koristio je CRISPR metodu kako bi otkrio evolucijsku vezu između peraja i ruku. Naučnici su editovali gene peraja u ribama zebricama kako bi učinili odgovarajuće ćelije svetlećim tokom tokom razvoja, te su otkrili da slično isijavanje postoji i u genima šapa miševa. Drugim rečima, između njih postoji velika sličnost, jer i jedni i drugi daju upute ćelijama embriona kako se trebaju vezati.
Ovo otkriće ukazuje da najveća razlika između peraje i ruke (šape) dolazi od strane uključenog tkiva poput dermalne kosti kod riba ili endohodralnog hrskavičnog tkiva kod ljudi.
Ovo naučnicima objašnjava povezanost vrsta kod kojih su peraje izrasle nalik na udove. To istraživanje koje je objavljeno u naučnom radu u publikaciji Nature ukazuje da se CRISPR metoda editovanja gena može uspešno koristiti u proučavanju evolucijskih uzoraka, pa bi aspekti biološkog razvoja vrsta koji su dosad bili misterija mogli biti malo pojašnjeni.
Izvor: vidi.hr