U Sibiru našli “žive” stanice mamuta i žele ga klonirati

Tim naučnika iz Rusije i Južne Koreje uzorak tkiva, krzna i koštane srži našao je u Sibiru u avgustu. Sada moraju ispitati ima li dovoljno stanica za kloniranje

Naučni tim otkrio je u Sibiru fragmente tkiva mamuta u kojima bi moglo biti živih stanica ove izumrle životinje, a istraživanje ruskih i južnokorejskih naučnika daje nadu da bi mamuta mogli i klonirati.

– Fragmente tkiva smo pronašli u avgustu u istočnom Sibiru na dubini od 100 metara. Čini se kako neke stanice još imaju živo jezgro, a na prenosnom mikroskopu se videlo kako su stanice imale boju – rekao je Sergej Fjodorov za AFP.

Njihov rad mora potvrditi i južnokorejska laboratorija i videti postoji li dovoljan broj stanica za uspešno kloniranje. No, Fjodorov uverava kako bi otkriće moglo dovesti do pokušaja kloniranja.

Cela naučna misija bori se za kredibilitet jer naučnici sumnjaju da išta može preživeti hiljadama godina u sibirskom permafrostu, ali i zbog kontraverznog naučnika iz istraživačke fondacije Sooam.  Hwang Woo-Suk bio je južnokorejski pionir kloniranja, koji je 2005. prvi klonirao psa, no godinu kasnije otkriveno je kako je lažirao deo istraživanja oko stvaranja ljudskih matičnih stanica. Kasnije je dobio i uslovnu zatvorsku kaznu za proneveru.

RIA Novosti upozoravaju kako je ovaj uzorak premalen za kloniranje mamuta koji su izumrli pre oko 4000 godina. Naučnici su, piše AFP, na ideju o kloniranju mamuta došli nakon što su se otopili delovi sibirskog permafrosta, a žele koristiti metodu sličnu onoj kojom su klonirali ovcu Dolly 1996.

 

Izvor: 24sata.hr