Prema stranici Spaceweather.com koja prati svemirsku vremensku prognozu i zbivanja na noćnom nebu, kosmički je sudar prvi prijavio Dan Peterson iz Racinea u Wisconsinu. On je najveću planetu u Sunčevom sistemu posmatrao svojim 12-inčnim teleskopom Meade upravo u trenutku eksplozije.
'Bio je to snažan bljesak koji je trajao između 1,5 i 2 sekunde', rekao je Peterson i dodao kako još nije jasno hoće li udar na Jupiteru ostaviti tragove kakve su stvorili delovi komete Shoemaker-Levy 9 1994. te je li nepoznato telo bilo kometa ili asteroid. Udari asteroida u Jupiter zabeleženi su i 2009. te 2010. godine.
Petersonova posmatranja potvrdio je još jedan astronom amater, George Hall iz Dallasa u Teksasu, koji je celi događaj zabeležio kamerom.
Web-stranica Slooh Space Camera najavila je juče da će svojim teleskopima uživo pratiti Jupiter kako bi otkrila je li sudar ostavio trajni ožiljak – tamnu pjegu.
Naučnici ističu da je Jupiter veliki i važan svemirski čistač, jer svojom snažnom gravitacijom privlači brojna tela koja lutaju Sunčevim sistemom, prima njihove udarce ili ih skreće sa putanja i tako štiti Zemlju od mogućih opasnih sudara. Neki čak smatraju da se život na našoj planeti ne bi mogao razviti da nije bilo velikog gasovitog brata.
Izvor: tportal.hr