NASA je objavila sliku naše galaksije, Mlečne staze, kako se nalazi duboko u omotaču vrućeg gasa koji se prostire na stotine hiljada svetlosnih godina u svim smerovima.
Astronomi procenjuju kako omotač ima masu uporedivu sa masama svih zvezda u Mlečnoj stazi. Kako bi procenili veličinu omotača u kojoj se nalazi Mlečna staza, u NASA-i su iskoristili teleskop Chandru, koji svemir snima u infracrvenom spektru.
Ako astronomi potvrde veličinu i masu omotača, to bi moglo objasniti i problem 'nestalih bariona' u našoj galaksiji i koji čine 99,9 posto mase atoma koje nalazimo u svemiru. Barioni su fermioni na koje deluje jaka sila, ili drugim rečima hadroni polucelobrojnog spina. Svi do sada poznati barioni sastoje se od ukupno tri kvarka ili antikvarka, a u njih spadaju i proton te neutron.
Barioni prisutni u našoj galaksiji i okolnim galaksijama pokazuju kako još barem polovina njih nedostaje, prenosi Daily Mail.
Naučnici su utvrdili temperaturu omotača, a ona iznosi između 999.726 i 2.499.726 stepeni Celzijusa, što je nekoliko stotina puta veća temperatura od površine Sunca.
'Znamo da se gas nalazi oko naše galaksije i znamo koliko je vruć. Pravo pitanje je koliko je veliki taj omotač i kolika mu je masa?', kaže Anjali Gupta, voditelj istraživanja. Zasad astronomi procenjuju kako je masa tog omotača jednaka masi između 10 i 60 miliona zvezda poput našeg Sunca.
Izvor: dnevnik.hr