Naučnici su novim istraživanjem potvrdili teoriju da je život na Zemlji nastao od mikroba iz svemira koji su milijunima godina putovali do naše planete.
Ova se teorija temelji na proučavanju fragmenata nekih stena za koje postoji velika verovatnoća da su poreklom sa planeta iz nekih drugih sistema, te da su pre nekoliko miliona godina pale na Zemlju. Lako je moguće da su se na nekima od tih stena nalazili i određeni mikroorganizmi, stoji u studiji objavljenoj u časopisu Astrobiology.
U studiji se tvrdi kako je moguće da su mikrobi uprkos visokom nivou kosmičke radijacije preživeli dugotrajan put kroz svemir od matične planete do Zemlje. Shodno tome, naučnici veruju kako se isto dogodilo i sa jednostavnim oblicima života. Ovaj proces, poznatiji kao litopanspermija (međuzvezdana panspermija), mogao bi biti dokaz da još negde u svemiru postoji život sličan ovome na Zemlji.
No, kako su fragmenti stena nekih drugih planeta završili na Zemlji? Mogućih uzroka je nekoliko: vulkanske erupcije, udari meteorita ili sudari s nekim drugim svemirskim telima. U mlađim danima Sunčevog sistema on se nalazio mnogo bliže drugim sistemima nego što je to danas, pa su različiti materijali iz jednog sistema lakše dospevali na planete drugih sistema, prenosi Daily Mail.
'Naša studija ne dokazuje da je do litopanspermije doista došlo, ali želimo pokazati da ona uistinu jeste jedna od opcija', kaže dr. Amaya Moro-Martin, koautor danas predstavljene studije u Madridu na Evropskom kongresu planetarnih nauka.
Izvor: dnevnik.hr