Previše fabrika baterija, premalo električnih automobila

Skupi Američki program razvoja industrije baterija za e-automobile suočen je s lošim tržišnim uslovima.

U avgustu 2009. godine američki predsednik Obama je predstavio program vrednosti 2,4 milijarde dolara koji je bio namenjen razvoju američke industrije baterija za električne automobile. Nakon tri godine, fabrike osnovane sredstvima iz tog fonda su gotovo potpuno nezaposlene ili rade daleko ispod planiranih kapaciteta.

Problem na koji ukazuje MIT-ev portal Technology Review je jednostavan. Ljudi ne kupuju dovoljan broj električnih automobila, a većina automobila koji se prodaju sadrže baterije azijskih proizvođača.

Mada se industrija i tržište električnih automobila još uvek nalaze u ranim počecima, ovo ukazuje s kakvim se teškoćama suočavaju firme koje svoj biznis temelje na najnovijim visokotehnološkim proizvodima.

Kao primer se navodi firma Dow Kokam, koja je dobila 161 milion dolara, razvila vrlo naprednu tehnologiju, te je dobila nekoliko klijenata, ali ni jednog većeg proizvođača automobila.

Nedavno su objavili kako će svoje baterije ugrađivati u malo električno vozilo francuskog proizvođača Lumenea. Njihove baterije su za dve trećine manje od baterija koje se ugrađuju u električne automobile poznatih proizvođača automobila poput Nissan Leafa.

Čak i oni koji imaju ugovore s nekim većim proizvođačem automobila imaju velikih problema. LG Chem na primjer, koji osigurava baterije za Chevroletov Volt, sredstvima američke vlade u visini od 151,4 milion dolara je izgradio fabriku u Michiganu, no ona još uvek ne proizvodi baterije.

Prodaja Volta je daleko ispod očekivanja, a baterijske ćelije za njega zasad dolaze samo iz Koreje, gdje se nalazi sjedište firme LG Chem. Čak i njihova tamošnja fabrika radi s 20 do 30 posto kapaciteta, što znači da za američku fabriku dugo neće biti nikakvog posla.

Pored toga, treba naglasiti kako svi hibridi na tržištu (koji se prodaju u milionima primeraka) koriste baterije azijskih proizvođača, jer ih većinom pokreću nikal metal-hidridne baterije koje ne proizvode američke fabrike, jer su one dobile sredstva za proizvodnju litijum-ionskih.

Ako ne računamo hibride, vrlo je mali broj potpuno električnih automobila, a i mnogi veliki proizvođači odustaju od svojih ambicioznih planova njihove proizvodnje, poput Toyote i GM-a, koji se više orijentišu na hibride.

Trenutno se od velikih igrača planova za masovnu proizvodnju električnih automobila drže još jedino Renault i Nissan, no oni već koriste baterije azijskih dobavljača, pa Amerikanci sve više postavljaju pitanje – da li je 2,4 milijarde dolara potrošeno na industriju bez budućnosti?  

 

Izvor: vidi.hr