Što neka zemlja konzumira više čokolade to ima više Nobelovaca po glavi stanovnika, ističe se u studiji objavljenoj u renomiranom američkom časopisu "New England Journal of Medicine".
Dokazano je da flavonoidi, moćni antioksidanti koji se nalaze u kakau, zelenom čaju i crnom vinu, smanjuju rizik od demencije i poboljšavaju funkcije mozga kod starijih osoba, ističe autor studije, dr Franc Meserli sa Kolumbija univerziteta u Njujorku.
"Budući da čokolada može hipotetički da poboljša kognitivne funkcije pojedinaca, pa samim tim i čitavog stanovništva, upitao sam se da li postoji veza između konzumiranja kakaa u jednoj zemlji i mentalnog kapaciteta njenih stanovnika", naveo je američki istraživač ne bez male doze humora.
Rezultati istraživanja su bili iznenađujući. Prema dr Meserliju, postoji značajna korelacija između konzumiranja čokolade po glavi stanovnika i broja laureata Nobelove nagrade na 10 miliona stanovnika u ukupno 23 zemlje.
Na prvo mesto izbila je Švajcarska kako po broju Nobelovaca tako i po količini konzumirane čokolade, naveo je Meserli, dodajući da je u svojoj studiji koristio statističke podatke nekoliko proizvođača čokolade.
U "zlatnoj sredini" našle su se Sjedinjene Američke Države, Francuska i Njemačka, dok su Kina, Japan i Brazil na začelju.
Jedini izuzetak je Švedska koja bi, po njegovim proračunima, sa 6,4 kilograma konzumirane čokolade godišnje trebalo da ima 14-ak Nobelovaca, a u stvari ih ima više nego duplo – 32.
Postoje dva objašnjenja za to, kaže ne bez ironije dr Meserli: "ili Nobelov komitet u Stokholmu favorizuje svoje zemljake, ili efekti čokolada snažnije deluju na Šveđane".
Američki istraživač se, ipak, ogradio: "Ovi rezultati su, svakako, samo hipotetički i morali bi da budu podvrgnuti detaljnim proverama."
Izvor: 24sata.info