MIT-ev metamaterijal fokusira radio talase

Novi materijal upravlja radio talasima bolje od bilo čega što se pojavljuje u prirodi.

Kada prirodni materijali ne mogu odraditi zadatke koje pred njih postavljaju naučnici, vreme je da njihove laboratorije preuzmu stvar u svoje ruke, te se posvete izradi metamaterijala, dizajniranih 3D molekularnih struktura koje donose željena svojstva.

Poslednji takav dizajn nastao je u MIT-evom Odseku za mehaničku inženjeriju, koji je proizveo sočiva od metamaterijala koje mogu savijati i fokusirati radio talase, pa se stoga mogu koristiti za dobijanje slika visoke rezolucije dalekog svemira ili struktura molekula na Zemlji.

Metamaterijal je dizajniran u obliku konkavnih sočiva koji su izrađeni 3D printanjem. Konkavna sočiva obično rade po tom principu da emituju talase prema napolje, poput zvučnika koji šalje zvuk u prostor, no s novim materijalom ti zraci se fokusiraju na krajevima sočiva u jednu tačku.

Naučnik Isaac Ehrenberg je ovaj sistem uporedio sa Zvezdom smrti (Star Wars) koja fokusira lasere u jednu tačku i na taj način uništava planete.

Sočivo je zapravo napravljeno od 4.000 sićušnih "jediničnih ćelija" koje svijaju radio talase. Ukoliko ih se dovoljno postavi zajedno dobija se fokusirani talas.

Kada je MIT-ev tim testirao taj proces, otkrio je kako se talasi ne usporavaju materijalom. Ta fokusiranost i efikasnost, kombinovana s malom težinom sočiva (manjom od pola kilograma) znači da mogu biti idealne za korišćenje u procesima snimanja. Metamaterijal bi mogao slati radio talase u molekule ili se postavljati na satelite kako bi upravljao talasima kroz svemir.

 

Izvor: vidi.hr