Raznoliki mikrobiološki svet u zemljinoj kori ispod dna okeana otvara mnoga pitanja o nastanku života.
Na konferenciji "Tamna energija: Život ispod dna mora" koja će se održati u sklopu predstojeće Američke geofizičke konferencije, naučnici Centra za tamnu energiju istraživanja biosfere (C-DEBI) koji deluju unutar NSF-a (National Science Foundation), prezentovaće nova otkrića o pronađenom bogatom mikrobiološkom životu tamo gde ga niko nije očekivao.
Kao ilustraciju otkrića mikroorganizama u zemljinoj kori ispod dna okeana, naučnici citiraju Julesa Vernea, koji je pre 150 godina u svome romanu Put u središte Zemlje pisao: "Ko bi u najluđim snovima očekivao da se ispod kore Zemlje nalazi pravi okean, more koje pruža utočište nepoznatim vrstama".
Verne tada nije mogao ni zamisliti da će naučnici danas istraživati raznolikost života ispod dna okeana.
"Ono što se nekad smatralo pustoši popunjenom hidrotermalnim otvorima, dno okeana i kora ispod njega, vrvi mikrobiološkim životom", kaže Katrina Edwards, direktorica C-DEBI-a.
Naučnici su otkrili da na dnu okeana i ispod njega bakterije ne samo što postoje, već su daleko raširenije i različitije nego što se ikada mislilo. Bakterije se "hrane" planetnom okeanskom korom, čime se otvaraju mnoga pitanja o hemiji mora i koevoluciji Zemlje i života.
Dok su naučnici predviđali kako bi mikrobi koji žive u sedimentima dubokih okeana reprezentovali jednu trećinu Zemljine biomase, "nastanjivi" deo kore okeana bi mogao biti deset puta veći.
Stoga su naučnici otvorili neka nova pitanja poput: "Koja je priroda zajednica mikroba u podzemlju ispod dna okeana i koja je njihova uloga u promenama mlade kore okeana?".
Potom se postavlja pitanje jesu li sve te zajednice jedinstvene, posebno u poređenju sa zajednicama u sedimentima i na dnu okeana, a niko zasad takođe ne može objasniti ni odakle su stigli mikrobi u koru okeana, iz sedimenta, stena, morske vode ili nekog drugog izvora.
Naučnici kažu kako bi nam razumevanje podzemne biosfere i njihove povezanosti s energijom moglo pružiti ključne odgovore na pitanja o evoluciji života na Zemlji.
Na konferenciji koja se održava između 3. i 7. decembra u San Franciscu, multidisciplinarni timovi naučnika izložiće svoja otkrića tokom eksperimenata koje su sprovodili unutar ekspedicija bušenja i drugih programa vezanih za istraživanje duboke biosfere.
Prema riječima naučnika C-DEBI-a, ova otkrića su takođe relevantna za istraživanja tektonskih ploča, morskih minerala i hemosintetskog života, te će omogućiti mnoštvo novih spoznaja naučnicima koji se bave istraživanjem nastanka života, te geofizičkim, geološkim i okeanskim naukama.
Izvor: vidi.hr