Najlakši i najbezbedniji način: Matične ćelije dobijene iz krvi

Naučnici su iskoristili krv jednog pacijenta za pravljenje njegovih personalizovanih matičnih ćelija, koje bi, kako se nadaju lekari, mogle da se iskoriste za lečenje brojnih bolesti.

Naučni tim sa Univerziteta Kembridž saopštio je da bi ovo mogao da bude najlakši i najbezbedniji način za dobijanje matičnih ćelija.

Istraživači su objavili rezultate studije u žurnalu "Matične ćelije: Translaciona medicina". Pojedini stručnjaci upozoravaju da još nije jasno da li je upotreba ovakvih matičnih ćelija bezbedna.

Matične ćelije su najveća nada medicinskih istraživanja. One mogu da se transformišu u druge tipove telesnih ćelija, što teoretski znači da mogu da se iskoriste za obnavljanje svih delova tela, od mozga i srca, do očiju i kostiju.

"Mnogo je lakše uzeti uzorak krvi, nego visoko kvalitetni uzorak kože i u tome je velika korist", izjavio je profesor Kris Mejson sa Univerzitetskog koledža u Londonu.

Jedan izvor matičnih ćelija su embrioni, ali je ovaj način rada etički kontraverzan. Pored toga, imunološki sistem može da odbije ove ćelije na isti način kao i transplantovani organ.

Istraživači su pokazali da ćelije kože uzete od odraslih osoba mogu da budu navedene da postanu matične ćelije koje telo prepoznaje kao sopstvene i ne odbacuje ih.

Kako prenosi Srna, naučnici sa Kembridža napravili su matične ćelije od ćelija koje se kreću kroz krvotok i popravljaju štetu na zidovima krvnih sudova.

Doktor Amer Rana smatra da je ova metoda bolja od uzimanja uzoraka kože, jer je praktičnija i efikasnija.

"Biopsija tkiva je nepoželjna, naročito kod dece i starijih, dok je uzimanje krvi rutina za sve pacijente", rekao je doktor Rana i dodao da ima nagoveštaja da su matične ćelije dobijene na ovaj način stabilnije i bezbednije za upotrebu od onih napravljenih od ćelija kože.

 

Izvor: 24sata.info