Korišćenjem audio tehnologije naučnici proučavaju vokalne korekcije koje izvodi mozak.
Naučnici Univerziteta Emory i California, opremili su benglaske zebe sićušnim slušalicama i mikrofonima, no nije im bila namera da ih pomoću tehnologije pretvore u DJ-e, već su proučavali njihovo pevanje. Sistem je menjao njihove tonove koje su otpevali, te ih je zavaravao da misle kako su "falširale", pa su stoga nastojale svoje pevanje korigovati.
Na taj način su naučnici mogli pratiti način na koji mlade ptice uče pevanje slušajući odrasle ptice i koriguju svoje vokalne greške, što je kako kažu, slično načinu na koji deca uče govoriti.
Naučnici veruju kako će im ova istraživanja pomoći u otkrivanju načina na koji se mozak prilagođava savladavanju novih veština i nadoknađivanju vokalnih nedostataka, što bi moglo imati implikacije za razvoj novih terapija ispravljanja ponašanja i vokalne rehabilitacije.
Povećavanjem i smanjivanjem visina tona, naučnici su pticama mogli stvarati utisak da manje ili više greše, te su otkrili da pri manjim distonacijama ptice vrlo lako korigiraju pevanje, dok pri većim sve teže i sporije, sve do tačke kada to više nisu u stanju.
Prema tim podacima naučnici su kreirali statistički model veličina vokalnih grešaka i krajnjih tački do kojih mozak može raditi korekcije, za šta veruju da će se moći koristiti za potrebe vokalnih korekcija kod ljudi.
Izvor: vidi.hr