Naučnici veruju da su jako blizu shvatanja zašto ljudi i životinje vole da se miluju. Eksperti koji vrše istraživanje tvrde da su uspeli izolovati specifičnu klasu senzornih ćelija u koži koje reaguju samo na nežno milovanje.
Ljudi, zajedno sa svim društvenim životinjama, uživaju kada ih neko miluje. Međutim, sve do sada nije bila poznata nervna podloga koja se nalazila u bazi samog osećaja uzrokovanog milovanjem.
Koža je najveći čulni organ na ljudskom telu, koji pomaže u razlikovanju ugodnih dodira, kao što je milovanje, i negativnih osećaja, kao što je hladnoća ili visoka temperatura. Ranija istraživanja su pokazala da se ovi osećaji do mozga prenose pomoću različitih vrsta živaca koji imaju završetke u koži. Međutim, do sada su identifikovane samo neke vrste živaca, a većina njih detektuje bolne stimulanse, prenosi Daily Mail.
Sada su naučnici sa Tehnološkog instituta u Californiji kod miševa identifikovali specifičnu klasu kožnih živaca koji reaguju samo na ugodne stimulanse.
"Generalno je mnogo lakše detektovati živce koji prenose bolne stimulanse, jer su životinje tokom godina evoluirale i postale mnogo osetljivije na stvari koje nanose bol nego na stvari koje izazivaju ugodne osećaje", rekao je David Anderson, vođa istraživanja.
Naučnici se nadaju da će ovo otkriće, kao i nove metode koje razviju zahvaljujući njemu, pomoći da se pronađu putevi neurona, koji registruju ugodne osećaje, do mozga.
Izvor: klix.ba