Navisens motionDNA sistem uključuje se u razvoj navigacije u zatvorenim prostorima.
U poslednje vreme često se govori o razvoju tehnologije lokacijskih usluga u zatvorenim prostorima, čime se između ostalih bave Google i Nokia. Dok Google navigaciju u zatvorenim prostorima razvija na taj način da u svoj sistem unese mape određenih zgrada i javnih prostora, te potom locira osobe pomoću triangulacije, odnosno izračunavanja udaljenosti njihovih pametnih telefona do posebno postavljenih Wi-Fi hotspotova, Nokia razvija sličan sistem sa tom razlikom da koristi Bluetooth. I za jedan i drugi sistem je zajedničko što unutrašnji prostori moraju biti opremljeni određenim brojem "mamaca" bez kojih navigacija nije moguća.
Australska startup firma Navisens takođe razvija sistem navigacije u zatvorenim prostorima pod nazivom motionDNA, te je već proizvela uređaj za praćenje koji će uskoro testirati pripadnici jedne vatrogasne jedinice u SAD-u, dok će se potom na tržištu naći i aplikacija namenjena pametnim telefonima i tabletima.
Njihova ideja je omogućiti praćenje svakoga, od vatrogasaca koji se kreću kroz zapaljene zgrade, pa sve do kupaca u velikim trgovačkim centrima, bez potrebe za posebnim bežičnim signalima.
Sistem koji je trenutno ugrađen u prenosni uređaj za praćenje, sastoji se od tri akcelometra i tri žiroskopa pričvršćena na različite osovine, te beleži informacije o svojoj akceleraciji i uglovima rotacije, a mali računar koristi algoritme kako bi odredio lokaciju, trenutni smer kretanja, te poziciju osobe koja nosi uređaj, uključujući recimo da li stoji ili leži.
Snimljena putanja se bežično prenosi na dongle spojen na prenosni računar na kome druga osoba prati kretanje nositelja.
U slučaju vatrogasaca to bi značilo da se prati kretanje vatrogasca od trenutka kada je izašao iz vozila, a mapa njegovog kretanja bi trebala omogućiti dovoljno saznanje gde se nalazi i kojim putem je tamo došao, te prema gde se kreće (ako se kreće), a sve to bez potrebe za posebnom infrastrukturom ugrađenom u zgradu koja bi omogućila takvu navigaciju.
Sistem koji će testirati vatrogasci će ujedno imati alarm koji će se uključivati ukoliko nakon 30 sekundi ne bude detektovano kretanje.
Što se tiče običnih korisnika, Navisens želi dovesti ovaj proizvod i na mobilno potrošačko tržište, gde bi funkcionisao u saradnji sa drugim lokacijskim sistemima, pa bi na primer mogao korigovati greške koje GPS stvara u gustim urbanim područjima, te pomoći u WiFi lokacijskom pozicioniranju u zatvorenom prostoru.
Mogućnosti ove tehnologije su velike, pa bi u kombinaciji sa kamerama koje bi se našle na nekom budućem uređaju, recimo pričvršćenom na šlem vatrogasca, sistem mogao u realnom vremenu snimati prostor i izrađivati računarske grafičke 3D mape područja kroz koje se kreće (slično poput Street Viewa u realnom vremenu), te ih slati u komandni centar iz koga se prati.
Plan firme je da ove godine počne nuditi licence motionDNA tehnologije developerima, koji bi je mogli koristiti u vlastitim aplikacijama za pametne telefone.
Izvor: vidi.hr