Nova optička kabla skoro dostiže brzinu svetla

Naučnici su proizveli šupljikavu optičku kablu koja je 1.000 puta brža od postojećih.

Optički kablovi koji se danas nalaze na tržištu obično su napravljeni od plastike ili stakla, odnosno od dva sloja silicijum dioksida, unutrašnjeg jezgra u kome se nalazi određeni postotak germanijuma, te spoljnog omotača od čistog silicijum dioksida.

Uprkos velikim brzinama za prenos podataka zbog kojih predstavljaju najbolje rešenje za telekomunikacijske sisteme, ti kablovi su zbog materijala koji se koriste ipak dosta sporiji od brzine kojom se svetlo kreće kroz vakuum.

optical_cable

Naučnici Univerziteta Southampton iz Velike Britanije, ovih su dana u publikaciji Nature Photonics objavili rad u kojem opisuju svoj izum, optičku kablu koja je brža 1.000 puta više od postojeće optike, odnosno omogućava prenos od 99,7 posto brzine svetla u vakuumu.

Naučnici su koristili novu optiku za prenos podataka brzinom od 73,7 terabita u sekundi, što je oko 10 terabajta u sekundi, te nekih 1.000 puta brže od postojećih 40-gigabitnih optičkih linkova na znatno nižoj latenciji.

Osnovna stvar koja omogućava ovakve brzine leži u njihovom kablu sa šupljinama ispunjenim vazduhom, što nije nova ideja, no sprovedeni testovi su ukazali da je njihov dizajn postigao najbolje rezultate do sada.

Stoga ta kabla redukuje gubitak podataka od 3.5 dB/km, te je u mogućnosti prenositi 10 terabajta u sekundi. Je li vam to dovoljno brzo?

Ovo otkriće bi svoju primenu moglo u početku pronaći u super računarima i data centrima, no nadamo se da će jednog dana ovakva optika zaživeti i u našim mrežama.

 

Izvor: vidi.hr