Krajem ove godine firma SpaceX lansiraće trenutno najjaču raketu u svetu – Falcon Heavy. Jedina raketa koja je jača od nje, bila je NASA-ina Saturn V raketa, koja je astronaute slala na Mesec.
Kad govorimo o moći raketa, primarno govorimo o snazi potiska koga ta raketa proizvodi. Falcon Heavy proizvodi 1.723.650 kilograma potiska na morskom nivou, što je dovoljno da podigne tu 1.406.136 kilograma tešku raketu i njenih 53 tona tereta u u Zemljinu nižu orbitu.
Uspeh te rakete ključan je za SpaceX kao firmu i za američki svemirski program uopšteno. U iznajmljivanje te rakete za prevoz vojnih satelita u Zemljinu orbitu uključilo se i američko ratno vazduhoplovstvo, a prvi njihov satelit trebao bi biti lansiran tokom 2015. godine.
Portal popsci.com donosi presek te grdosije od rakete i načina kako ona i njenih 27 motora funkcionišu. Kao što je vidljivo na slici, koju je umetnički nacrtao Nick Kaloterakis, raketu, između ostalog, čini sledećih 7 bitnih elemenata:
1. MOTORI
Tu se radi o SpaceX Merlin 1D motorima. Raketa ima tri jezgra sa po devet motora. Raketa Falcon 9 isto tako koristi iste motore.
2. PRVA FAZA: TRI RAKETNA JEZGRA
U prvoj fazi leta, 27 motora igra glavnu ulogu. Tokom leta, odnosno negde oko 2:45 minute nakon lansiranja, središnje jezgro motora smanjuje potisak, dok dva spoljnja i dalje daju maksimum, dok ne potroše svo gorivo. Kad potroše svo gorivo, pneumatskim se mehanizmom odvajaju od rakete i padaju nazad u okean, dok središnjih devet motora opet pojačava sagorevanje i potisak.
3. CENTRALNO JEZGRO
Za prenošenje tereta težak od 30 tona, Falcon Heavy koristi unakrsni sistem distribucije goriva, koji dovodi gorivo iz dvaju spoljnih motornih jezgra u centralno, koje u trenutku odvajanja spoljnih ostaje gotovo u potpunosti puno na taj način. Ono što ostane u centralnom jezgru otprilike je ekvivalent Falcon 9 raketi, sa razlikom što je Falcon Heavy već visoko iznad tla.
4. REZERVOARI GORIVA
Rezervoar sa tečnim kiseonikom na vrhu pomoću cevi u sredini napaja motore, dok se u nižim rezervoarima nalazi kerozin za rakete. Oba goriva se ubrizgavaju u Merlin motore turbo pumpama, gde se mešaju u ubrizgavaču i šalju u komoru za sagorevanje.
5. DRUGA FAZA
Drugu fazu lansiranja pokreće tek jedan Merlin motor, koji je prerađen tako da efektivno može raditi u vakuumu. Druga faza daje konačni potisak i osigurava da teret stigne na svoj cilj – u nisku orbitu oko Zemlje. Motor u drugoj fazi može se paliti i gasiti po želji pa tako može dostaviti više tereta na različite lokacije u Zemljinoj orbiti.
6. NOSIVOST
Raketa Falcon Heavy može nositi ili kapsulu Dragon, pomoću koje dovoze teret na Međunarodnu svemirsku stanicu, ili 53 tone tereta (u boliku satelita i druge opreme). Sve to stane u komoru dužine 15 metara i promera 5 metara. Komora se tokom druge faze pomoću pneumatskog mehanizma automatski razdvaja na dve polovine i otkriva teret koji prenosi.
7. MOTOR MERLIN 1D
Taj motor sam stvara 66.678 kilograma potiska na morskom nivou. Falcon Heavy koristi tečno gorivo, a ne čvrsto gorivo iz jednog praktičnog razloga – jer to omogućava gašenje i ponovno paljenje motora usred leta, što nije moguće sa čvrstim gorivom. SpaceX je nedavno tehnološki unapredio Merlin motor, učinivši ga još lakšim, ali javnosti nisu otkrili na koji način su to postigli. Na taj način, napravili su najefikasniji raketni motor ikad napravljen.
Izvor: dnevnik.hr