Obake je japansko mitsko biće koje menja oblik i novi elastični ekran koji je razvijen na američkom MIT-u.
Čvrste ekrane napravljene od izdržljivog stakla koje je gotovo nemoguće razbiti mogli bi u budućnosti zameniti elastični ekrani koje je moguće udarati bez bojazni da će se 'razbiti'.
Ekipa istraživača iz Media Laba sa američkog MIT-a razvila je 'elastični ekran osetljiv na dodir', kojeg od milja zovu Obake.
Kako su sami pojasnili radi se o interaktivnom ekranu na elastičnoj površini. Prilikom promene oblika površine, kamere prate pokrete i manipulišu elastičnom površinom zavisno od pokreta.
Obakeovi 'izumitelji' Dhairya Dand i Rob Hemsley opisuju ga kao 2.5D interfejs – kombinaciju 3D površine koju je moguće opipati i 2D interfejsa koje se prikazuje na površini.
Kako za Extreme Tech pojašnjava Dand, glavni razlog zašto ekrani nisu prevazišli 2D svet je zbog korišćenja ustaljene kombinacije miša i korisničkog interfejsa. Ni 3D ekrani nisu u potpunosti zaživeli jer pokušavaju pokrete iz sveta 2D preneti u potpuno novu dimenziju.
Dand i Hemsley odabrali su elastičnu površinu jer su ljudi navikli upotrebljavati elastične stvari, a pokrete koji se koriste za upravljanje nisu toliko različiti od onih koji nam dolaze prirodno kad se koristimo elastičnim materijalima.
Obake tako prepoznaje 'štipanje' i 'bockanje', ali i podržava istovremeno korišćenje različitih pokreta poput povlačenja i bockanja.
Dand već ima ideje za šta bi se Obake mogao koristiti. Osim, očite, upotrebe za mobilne uređaje gde bi mogao menjati oblik kako bi prikazao topografiju zemljopisne karte, Dand zamišlja i uređaje koji bi mogli privremeno promeniti veličinu kako bi obavili neku radnju.
Zamislite da možete povećati toster ako u njega želite gurnuti veću krišku tosta? Ili jednostavno, bez straha, iskaljivati svoj bes na uređaju nakon što izgubite poslednji život u igrici?
Izvor: tportal.hr