3D kamera sa senzorom od jednog piksela

Škotski naučnici kreirali su single-pixel kameru koja može videti izvan vidljivog spektra.

Umesto korišćenja senzora sa milionima piksela kakvi se koriste u 3D kamerama, naučnici Univerziteta u Glasgowu, proizveli su kameru koja koristi samo jedan piksel osetljiv na svetlo, te veruju kako mogu omogućiti pojavu kamera, koje ne samo da će biti manje, već i znatno jeftinije.

Pored toga naučnici tvrde kako je ta kamera u stanju videti izvan vidljivog svetlosnog spektra.

Nemojte očekivati da će ova kamera zameniti one megapikselne u vašim pametnim telefonima i digitalnim fotoaparatima, jer sistem za sada zavisi od spoljnog hardvera, te nije prenosiv.

Sistem funkcioniše na taj način da se oko objekta koji želite slikati postave 4 kamere, te se koristi posebni sistem osvetljenja koji osvetli objekt poput stroboskopa, stvarajući ono što naučnici opisuju "sličnim poput crno-belih uzoraka u ukrštenicama".

Svetlo sa belih delova uzorka se reflektuje nazad ka single-piksel detektorima te se snima. Što je frekventnije prekrivanje belih spotova uzorka, te se više svetla intenzivnije reflektuje nazad ka detektorima.

Kada detektori jednom snime intenzitet reflektovanog svetla, snimci se šalju u računar koji potom izvodi algoritam za stvaranje 2D slike. Kako bi se dobila 3D slika, kombinuju se slike iz ostale tri kamere, čime nastaje kolaž koji dobija dubinu, a tu tehniku nazivaju "shape from shade" (oblik iz senke).

Standardni multi megapikselni sistemi traže visok stepen kalibracije i tačnosti za pretvaranje 2D informacije u 3D sliku, no single-pixel kamera je uopšte ne zahteva, što rezultuje sličnim prikazom koji nastane za samo nekoliko sekundi, korišćenjem kamere za čiju izradu se potroši vrlo malo novca.

Obzirom da ovaj sistem funkcioniše i izvan vidljivog spektra, naučnici veruju kako bi se mogao koristiti za medicinske snimke, ili za pronalaženja nafte detektovanjem gasova koji izviru iz depozita u podzemlju.

Naučnici kažu kako se sistem može vrlo lako učiniti mobilnim, no ne navode detalje, jer ih verovatno skrivaju dok sve to ne patentiraju i licenciraju.

 

Izvor: vidi.hr