Otkriće švedskih naučnika moglo bi znatno ubrzati pojavu kvantnih računara.
Kvantni računari danas predstavljaju jedan od najvećih izazova brojnih naučnika, te bi u teoriji trebali biti u stanju izvršavati komplikovane kalkulacije i obrade velikih količina podataka pri brzinama koje nadmašuju današnje najjače superračunare u velikim centrima podataka.
Laički rečeno, kvantni računar veličine današnjeg desktop PC-a bi bio snažniji od najmoćnijih superkompjutera, no dosadašnje prognoze zasnovane na sprovedenim eksperimentima i projektima govorile su da će nam do njihove pojave trebati još nekoliko decenija razvoja.
Otkriće naučnika Weimin Chena i njegovih kolega sa Univerziteta u Linköpingu moglo bi to razdoblje značajno skratiti, jer su oni pronašli način kako inicijalizirati i čitati spinove u atomima, koji su relevantni qubitima u kvantnim računarima i to na sobnoj temperaturi.
Prednost ideje korišćenja spina u atomu kao qubita je u tome što je nukleus atoma koji se sastoji od protona i neutrona dobro zaštićen, gotovo imun na elektromagnetske poremećaje.
Kako bi se došlo do kvantnog računara, svakom qubitu mora biti dodeljena definisana vrednost, ili 1 ili 0. Potom, atomski nukleus mora posedovati obrtv (spin) u istom smeru (u smeru kazaljke na satu ili suprotno), kako bi inicirao qubit zasnovan na spinu.
Ključna stvar u tome su snažno polarizovani elektroni, koji funkcionišu savršeno na sobnim temperaturama, no orijentacija spina elektrona se može lako izgubiti na njima.
Naučnici su taj problem rešili napravivši "spin filtar" koji radi na sobnoj temperaturi, omogućujući elektronima sa željenim spinom prolazak, nezaustavljanjem svih drugih.
Njihov izum omogućuje električno upravljanje polarizacijom spina u nukleusu, a na taj način informacija u spinu može biti istovremeno inicirana i čitana.
Izvor: vidi.hr