Ako sumnjate da vam komšija krade signal bežične mreže, možete promeniti lozinku. Ili nabaviti nove tapete. Kada su tek pojavili routeri koji su omogućavali bežičnu mrežu i za kućne korisnike, retki su znali da bežičnu mrežu moraju zaključati posebnom lozinkom. Tako je bilo moguće šetati se gradom i surfati na tuđi račun.
No danas su otvorene mreže retke i ograničene najčešće na javne mreže koje nisu poznate po svojoj sigurnosti. Ali zaključavanje mreže i osmišljavanje komplikovane lozinke nije garancija da će bilo koja mreža biti u potpunosti sigurna od neovlaštenih upada.
Zato su ekipe iz francuskog Instituta Polytechnique de Grenoble i Centre Technique du Papier razvile metapaper – tapetu koja filtrira radiotalase na određenoj frekvenciji i tako ograničava njihovo širenje, javlja Brit.co.
Pojednostavljeno, metapaper može zaustaviti širenje signala bežične mreže, odnosno blokirati bilo kakav pokušaj ulaska signala mobilnog ili Wi-Fi-ja u neki prostor.
Metapaper se postavlja poput bilo koje tapete na zid, a može se postaviti i kao podloga za drugu ukrasnu tapetu. Takođe, tehnologija koja se koristi za blokiranje signala može se ugraditi i u gipsane ploče, drvo pa čak i u podne obloge.
Autori metapapera ističu kako bi se njihov proizvod mogao koristiti u javnim prostorima poput bolnica ili bioskopskih dvorana da bi se ograničilo korišćenje mobilnih telefona, ali isto tako može se koristiti i u restoranima, sobama za sastanke ili stanovima.
I dok će metapaper blokirati prolazak Wi-Fi i GSM signala, radio i televizijski signal bez problema će i dalje pronalaziti put do uređaja.
Osim što pruža dodatnu zaštitu, metapaper je napravljen od recikliranih materijala te se može bez problema reciklirati kad odlučite da vam više nije potreban.
Prava na proizvodnju kupila je finska firma Ahlstrom koja predviđa da metapaper ne bi u na kraju trebao koštati više od prosečne tapete.
Kada će tačno ona biti dostupna u prodaji, još nije poznato. Prve najave govorile su 2013. godine, no iz finske firme ističu da se metapaper još uvek nalazi u fazi razvoja.
Izvor: tportal.hr