Bečki industrijski dizajneri iz firme LIVIN Studio i holandski naučnici, mikrobiolozi sa Univerziteta u Utrechtu, zajedničkim su snagama smislili kućno "postrojenje" za razgradnju plastike pod nazivom Fungi Mutarium.
Kao što možete videti na slikama i u videu, radi se staklenoj kupoli u kojoj se nalaze posudice u obliku jaja u čije šupljine se stavlja plastika. Obzirom da su te posude načinjene od šećera, škroba i agara (praha koji se dobija ekstrakcijom i sušenjem sluzaste materije koja se dobija preradom morske trave Gelidium), one se ponašaju slično kao hranjive podloge od agara koje se koriste za uzgajanje organizama u laboratorijima.
Kada se micelijum (ćelijsko tkivo koje umreženo poput vate čini telo gljive) umeša u tečnost i nakapa u posudice, započinje rasti, a tokom tog procesa se hrani agarom i plastikom. Rezultat toga je jestiv micelijum s neutralnim ukusom, mada baš i nismo uvereni da bismo ovo zaista koristili za ishranu osim u slučaju krajnje nužde.
Naravno, ovakve male kupole neće rešiti svetski problem s plastikom, naročito zato što je potrebno čekati mesecima da gljivice pojedu male plastične komadiće, ali naučnici sada nastoje ubrzati taj proces manipulisanjem temperaturom, vlažnošću i drugim uslovima unutar kupole, a takođe razmatraju i korišćenje genetski modifikovanih gljivica.
Obzirom da su u projekt uključeni industrijski dizajneri, ovo bi se možda moglo naći u školama, fakultetima, muzejima i sličnim ustanovama u kojima bi se ukazivalo na svetski problem gomilanja plastike (one koja nije biorazgradiva), te pokazati ljudima kako se nauka može boriti protiv toga.
Izvor: vidi.hr