Otkrivena misterija i ključni značaj tzv. “smeća” u DNA!

Genetičari iz više zemalja sveta pre neki dan su objavili dosad najdetaljnije studije ljudskog genoma koje su pokazale da tzv. junk DNA nije beskoristan, kako se ranije mislilo, već je naprotiv biološki vrlo aktivan i važan.

Naučnici veruju da bi nova otkrića trebala omogućiti bolje razumevanje brojnih bolesti i time pronalaženje novih i boljih metoda lečenja problema poput Crohnove bolesti, dijabetesa ili bolesti srca koje zavise od složenih interakcija hiljada gena i njihovih odgovarajućih regulatornih elemenata.

U studijama je sudelovalo više od 400 naučnika iz 32 laboratorije u Velikoj Britaniji, SAD-u, Španiji, Singapuru i Japanu. Njihovi su rezultati predstavljeni u 30 radova koji su objavljeni u tri ugledna časopisa, Nature, Genome Biology i Genome Research.

Ove studije predstavljaju najveći korak u naučnom razumevanju rada DNA od dešifriranja ljudskog genoma 2000. godine i njegovog objavljivanja 2003. U to vreme činilo se da naše organizme kontroliše daleko manji broj gena nego što se očekivalo. Veliki deo DNA, oko 98 posto, između 20-ak hiljada gena koji kodiraju proteine, godinama se smatrao beskorisnim i nazivao "smećem".

 

Izvor: tportal.hr