Naučnici u Nemačkoj razvili su pod visoke rezolucije osetljiv na dodir koji može precizno da prati ljude i nameštaj u prostorijama, a može imati široku primenu, od bezbednosti domova i automatizacije, do interaktivnih igara.
Reč je o gravitacijskim podovima koji otvaraju novu dimenziju "pametnim" objektima. Pod može da detektuje pokrete i stvori projekciju nalik ogledalu, koja prikazuje šta se dešava iznad njega.
Tim naučnika sa Haso Platner instituta u Potsdamu je, prenosi portal "Građevinarstvo", stvorio prototip poda od osam kvadratnih metara koji inverzno projektuje slike – set nameštaja osetljiv na dodir i algoritama koji identifikuju korisnike i namještaj.
Protitip gravitacijskog poda je napravljen od ploča od 6,4 centimetra debelog stakla postavljenih u rupe isečene u standardnom podu.
Ispod njih postoji prostor sa infracrvenom kamerom i video projektorom visoke rezolucije koji prati tragove i projektuje video na staklenu površinu.
Infracrveno LED osvetljenje okružuje podove obložene sa gumenim filmom osetljivim na pritisak.
Naučnici navode da sistem ima nekoliko prednosti u odnosu na kamere koje prate kretanje – pruža konzistentnu pokrivenost prostorije od zida do zida, manje je podložan blokiranju vidika od strane ljudi ili nameštaja, omogućava jednostavne algoritme i manje je nametljiv po privatnost.
Ta tehnologija bi, takođe, mogla da se koristi za brigu o starijim osobama tako što bi, na primer, negovatelj bio obavešten ako pacijent padne.
Izvor: 24sata.info