Čip sa sistemom za prilagođavanje štetama

Naučnici su proizveli mikročip koji se može "preustrojiti" kada mu se uništi polovina svih tranzistora. Čak i kada je polovina tranzistora na novom čipu potpuno uništena, on je u stanju normalno funkcionisati.

Caltechovi naučnici proizveli su složeni integrisani sklop koji se može preustrojiti nakon što se znatno ošteti.

Čip nije u stanju popraviti štetu koja je nastala, već poseduje nekoliko tipova senzora i dodatni ugrađeni procesor koji prati performanse i uz pomoć složenih algoritama procenjuje kako održati ili poboljšati performanse. U demonstraciji koju su proveli naučnici, pokazalo se da to funkcioniše čak i kada mu laserom "spale" polovinu od 100.000 ugrađenih tranzistora.

Ta procena i preustrojavanje traju samo nekoliko desetaka milisekundi, nakon čega se omogućuje izvođenje performansi uz 50% manju potrošnju struje.

Sekundarni procesor ugrađen u čip analizira podatke sa senzora koji prate temperaturu, napon, snagu, struju i još mnogo toga, te je programiran za poboljšavanje svih parametara, poput recimo povećanja čistoće signala pojačala, te potom zaključi kako promeniti neki čip za najbolje postizanje tog cilja.

Naučnik Caltecha, profesor elektroinženjerstva Ali Hajimiri koji je vodio ovo istraživanje, kaže da sklop ima oko 250.000 mogućih stanja koja uzima u obzir, te navodi da se taj koncept može primeniti na bilo kakav čip i to bez obzira na njegove funkcije.

Ovaj koncept bi mogao omogućiti dizajnerima čipova da se manje bave zaštitom sklopova od retkih događaja poput ekstremnih temperatura, naponskih kolebanja ili smetnji.

"Uvođenje ovog tipa elektronskog imunog sistema na integrisane sklopove otvara čitav novi svet mogućnosti", kaže Hajimiri. "Ovo je doista preokret u onome kako doživljavamo čipove i njihovu sposobnost da nezavisno funkcioniraju. Oni sada mogu istovremeno dijagnosticirati i popravljati svoje probleme bez ljudske intervencije, što nas za još jedan korak približava neuništivim sklopovima".

Za sada još nije poznato kada bi nova tehnologija za "samoizlečenje čipova" mogla stići na tržište. 

 

Izvor: vidi.hr